İmamlığa En Layık Olan Kişi » İmamlığa Ehil Olma Sırası

İki veya daha fazla kişi cemaatle namaz kılabilir ve imamlığa en layık olan kişi imam olur. İmam, imamlığa ehil olma sırası gereğince seçilir.

İmam olacak kişinin vasıfları bulunmaktadır. Bu vasıflar doğrultusunda imamlığa en layık olan kimse, o geçer.

Peki, imam nasıl seçilir? Yani imamlığa en layık olanlar kimlerdir? İşte bu yazımızda bu iki sorunun cevabını vereceğiz. İnşallah faydalı olur.

Cemaate İmamlık Yapacak Kişide Olması Gereken Özellikler

Cemaatte bulunanlar arasında ev sahibi, görevli (mesela cami imamı gibi), idareci (devlet başkanı, vali, hâkim gibi) yoksa imamlığa en layık olan en bilgili olandır.

Sonra (yani eşitlik halinde) en iyi okuyan, sonra en müttaki, sonra en yaşlı, sonra en güzel ahlaklı olan, sonra (yüz güzelliğinin ahlak güzelliğine delalet etmesinden dolayı) yüzü en güzel olan, sonra en soylu, sonra sesi en güzel olan, sonrada elbisesi en temiz olan kimse imamete en layık olan kimse olarak sayılır.

İmamlığa en layık kişiler seçilirken yukarıdaki özelliklerde eşit iseler, kura çekilir ve cemaatin tercihine bırakılır.

Cemaat imamlığa en layık olan kişiyi seçme konusunda ihtilafa düşerse çoğunluğun tercih ettiğine itibar edilir. Eğer evla olanın dışında birini tercih ederlerse günahkar olurlar.

Bu yazımızda da İmamlık ve cemaatle ilgili bazı hükümler verdik. Artık bundan sonra kafanızda imamlık yapacak kişinin nasıl vasıfları olmalı sorusu kalmaz.

Eğer konu hakkında paylaşmak istediğiniz bir sorun, soru veya öneriniz var ise yorumlardan bize ulaştırabilirsiniz.

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir