Hz. Aişe neden tok olduğu zaman ağlardı?

İslami evlilik ile ilgili yüzük kutusu

Mesrük (radiyallahu anh) anlatıyor: Hz. işe’yi (radiyallahu anhā) ziyarete gittim, beni yemek yemeğe çağırdı. “Ne vakit tok olsam ağlarım” dedi. Ben, “Ya Aişe niçin ağlarsın?” dedim. O. “Resul-i Ekrem Efendimiz’in (sallallahu aleyhi vesellem) bir günde et ve ekmekten iki kere karnını doyurmadan dünyadan gittiğini hatırladığım için” dedi.

Hz. Aişe’nin yemeklerden sonra ağlamasının sebebi Hz. Peygamber’in (sallallahu aleyhi vesellem] hiçbir gün ekmekten ve etten iki kere doymadığını düşündüğü içindir. Aslında Hz. işe’ye (radıyallahu anhâ] ceşitli hediyeler geliyordu, ağlaması fakirane yaşayamadığındandır. Hz. işe bu sözüyle Resûl-i Ekrem’in (sallallahu aleyhi vesellem) fakri tercih edip dünyayı terkettiğini bize anlatmış olmaktadır.

Hz. işe (radıyallahu anhâ) şöyle buyurmuştur: Resûlullah Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem] ölünceye kadar arka arkaya iki gün arpa ekmeğinden karnını doyurmadı.

Resûlullah Efendimiz'e (sallallahu aleyhi vesellem) dünya gösterildi, yokluğu seçti ve buyurdu ki: "Bir gün aç kalıp sabredeyim, bir günde tok olup şükredeyim." Peygamber Efendimiz'e (sallallahu aleyhi vesellem] çok ganimet geldi; fakat fakri bırakmayıp onu fukaraya dağıttı, ertesi güne bir şey bırakmadı.
Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir