Helal Sertifikalı SU Markaları nelerdir?

Bu yazıyı okuduktan sonra şu soruların cevabını almış olacaksınız.

 • Bir Su neden helal olmaz?
 • Helal su nedir?
 • Bir suyun helal su olmasının şartları nelerdir?
 • Helal su markaları nelerdir?
 • Erikli,Damla,Pınar gibi büyük su şirketlerin helal sertifikası mevcut mu?

Helal Sertikalı Su nedir?

Selamun Aleyküm arkadaşlar sitemize hoş geldiniz.

Aklınızdan geçeni biliyoruz.Tamam helal gıdayı anladık da helal suda neyin nesi,su nasıl helal olmaz ve haram su mu olur gibi sorular…

Öncelikle cevapların ortak noktasını söyleyelim.Burada önemli olan su değil,burada önemli olan kaynak çıkan bu suyun bize gelene kadar gördüğü işlemeler ve bu işlemlerde kullanılan maddelerdir.

Peki bu işlemler ve maddeler nelerdir?

Evet müslüman kardeşlerim helal su,helal sertifikalı su markaları olur.Şuan Gimdes’in sitesinde gördüğümüz kadarıyla 7 adet helal su sertifikası almış marka var.

Peki Helal Sertifikalı Su Markaları nelerdir?

Helal Su Markaları

Hazır Sudaki Problemler nelerdir?Helal olmasının şartları nelerdir?

Hazır sular paketleme ve zarar görmeden uzun süre kalması için bazı işlemler ve maddeler kullanılıyor.İşte bizi tam da burası ilgilendiriyor. Bir kardeşimiz Su alırken helal olup olmadığına neden bakılmalı başlığı altında bu soruyu Gimdes forumunda sormuş,yetkililerden biri şu şekilde çok güzel bir şekilde cevaplamış…


Muhterem Sümeyye Akdoğan,
Hazır sulardaki problemler şöyledir:
1.Karbon Filtre: Karbon filtredeki aktif karbon, su arıtma filtrelerinde suyun; renk, tat, koku ve bulanıklık unsurlarını gidermek ve suyu içilebilir hale getirmek için kullanılır. Ticari olarak; hindistan cevizi kabuğu, kömür, odun, fındık kabuğu ve kemik gibi karbon kaynaklarından elde edilir. Buradaki sorun, eğer bu kaynak bir kemik ise; helal bir hayvanın kemiği midir? Helal hayvan İslamî usullerle kesilmiş midir? Avrupa’da ve Gayr-i Müslim birçok ülkede domuzun yaygınca tüketildiğini ve Çin gibi Budist ülkelerde köpek restoranları olduğunu düşünürsek Türkiye’de üretimi olmayan bu aktif karbonun mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini anlamış oluruz.

2.Reçine Filtre: Sudaki sertlik unsurları olan Kalsiyum ve Magnezyum iyonları yoğun olduğu durumlarda bunların absorblanması (tutulması) ve suyun yumuşatılması gerekmektedir. Bunun için değişik reçineler kullanılmaktadır. Fakat bu reçineler gliserin içerebilmekte ve bu gliserinlerde bitkisel veya hayvansal kaynaklı olan yağlardan elde edilmektedir. Eğer bu gliserin hayvansal kaynaklı ise helal bir hayvan mıdır? Helal bir hayvan ise İslamî usullerle kesilmiş midir? Bu soruların cevaplandırılması ve şüphenin giderilmesi elzemdir.

3.BPA Tehlikesi ve Hijyenik Şartlar: Bisphenol-A olarak adlandırılan ve kısa ismi BPA olan bu madde, plastiklerin ve kutu ambalajların iç kısmının kaplamasında kullanılan kanserojen bir maddedir. Ayrıca bazı plastik su şişelerinde ve damacanalarda da kullanılabilen BPA, sıcaklığın etkisi ile suya geçebilmektedir. Bu maddenin kullanılmaması gerekmekte olup, en azından daha çok 3 ve 7 numaralı plastiklerde kullanılabilen BPA dolayısıyla bu numaralı plastiklerin geri dönüşüme girmemesi gerekmektedir. Fakat buna ne kadar dikkat edildiği meçhuldür.. Bununla beraber, tüm üretimlerde olduğu gibi su üretim prosesinde ve dolumunda da gerekli hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerektiği, Sağlık Bakanlığı’nın son zamanlarda yaptığı ve teşhir ettiği su analizlerinden de anlaşılmaktadır.
Modern teknoloji ile birlikte suyun içeriği ile oynanması dolayısıyla GİMDES de insanın en temel ihtiyacı olan su konusunda sertifikalandırma yapmaktadır.
 
 
Sağlık ve selamet dileklerimizle.

GİMDES helal gıda soru cevap platformu

Kısacası suyun filtrelemesinde kullanılan karbon filtrenin kaynak maddesinin helal olması,sudaki sertliğin giderilmesinde kullanılan reçinenin içerisinde bulunan gliserinin helal olması ve son olarak suların paketlenmesinde kullanılan plastiktir.Bu plastiğin iç kısmında kullanılan BPA kısaltmalı madde kanserojen bir madde olup sıcaklığın etkisi ile suya karışabildiğinden bu maddenin denetlenmesi gerekmektedir.

Helal Sertifikalı Su Markaları hangileridir?

GİMDES’in sitesinde helal sertifikalar için yaptığı kategorilemede helal su kısmını sizin için aktarıyoruz

Helal sertifikalı su markaları;

 • TAŞKESTİ doğal minarelli su
 • PİRSU
 • ASR-I HAMİDİYE
 • HAMİDİYE
 • HAMİDİYE MADRAN
 • ALADAĞ
 • ABANT

Allah’a şükür diğer alanlarda olduğunun zıttına helal su markalarına marketlerimizde kolayca bulabiliyoruz,özellikle hamidiye ve abant suyunu.

Büyük Su Markalarının Helal Sertifikası Var mı?

Herhangi bir markete girdiğimizde gördüğümüz su firmaları aşağı yukarı aynıdır.Bira haber sitesinin açıkladığına göre 266 adet su firması bulunmaktadır ve bunların sadece sertifikalı bunların içinde belki de helal standarlarına uynaları vardır.Ama gel gör ki firma böyle bir hassasiyeti göstermemiştir.

Bugün Erikli,Pınar,Damla ve Sultan su gibi birçok önde gelen firmanın helal sertifikası bulunmamaktadır.

Adını duyduğumuz ve helal sertifikası bulunan marka ise sadece tanedir.Bunlar Abant ve Hamidiye sudur.Lütfen eğer marketinizde bu iki markadan biri bulunuyorsa bunları tercih edin.Bu firmalar o kadar ince denetime tabii tutularak bizler için helal sertifikasını aldılar.Bizede elimizden geldiğince onlara kullanmak düşer.

Son…

Evet arkadaşlar yazımızın sonuna geldik buraya kadar okuduğunuz için size teşekkür ederim Allah’u Teala bizlere helal kazanç ile helal gıda yemeyi ve içmeyi nasib eylesin.

Allah’ emanet olun.Selamun Aleyküm

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir