Helal Kozmetik nedir?Markalar ve Ürünler nelerdir?

Bu yazıyı okuduktan sonra cevabını almış olcağınız sorular…

  • Bir ürün neden helal olmalı?
  • Bir ürünün helal olması için şartlar nelerdir?
  • Helal kozmetik sertifikası nedir?
  • Helal kozmetik sertifikalı markalar (farmasi,mihri,afia,naturalive vs.)
  • Helal kozmetik ürünlerini nereden bulabiliriz?
  • Kozmetik ürünlerde bulunan sağlığa zararlı maddeler ve kullanım yerleri…

Helal Kozmetik Nedir?

Selamun Aleyküm Arkadaşlar sitemize hoşgeldiniz…

Helal kozmetik dinimizin bize emir ve yasaklamaları doğrultusunda kullanmamızın helal olduğu helal sertifikalı ürünleridir.Helal kelimesini ne kadar helal gıdada görsekte hayatın her alanında olduğu gibi kozmetik gibi büyük bir sektörde de geçerlidir.Üzülerek söylüyoruz ki şuan ülkemizde kozmetik ve kişisel bakım sektöründe raflarımızı neyden ve nasıl yapıldığını bilmediğimiz yahudi ürünleri doldurmaktadır.

Bize düşen hergün kullandığımız ürünlerin helal sertifikalı olup olmadığını ve sağlık açısından bize zaralı olup olmadığını araştırmak ve yerine doğru olanı koymak.

Bir ürünün başlıca helal olmaması için alkol,domuz eti ve ya domuzdan elde edilen bir madde(jelatin) olması ve tabi ki bize zarar verecek kimyasal maddelerin bulunması lazım.Bu işlere sertifikalama ve kontrol aşamasında Gimdes bakmaktadır.Pekii gelelim asıl sorumuza hangi markalarda ve ya hangi ürünlerde helal kozmetik sertifikası bulunmaktadır?

Helal Kozmetik Markaları

Helal kozmetik ürünlerini araştırdığımız zaman Gimdes’in kendi sitesinde açıklamış olduğu 23 firma bulunmaktadır.Ancak helal kozmetik denilince başta gelen isimlerden farmasi helal kozmetiğin ismini bulamıyoruz.Ancak kendilerinin Helal Der isimli sertifikalama hizmetinden sertifika aldığı gözüküyor.

Ürünlerin arasında helal gıda sektöründe büyük hizmetleri olan afia gıda’nın safia adında kozmetik ve kişisel bakım için helal sertifikası bulunduğunu belirtmeliyiz.

Sitede kategori içerisinde belirtilmesede Helal Sertifika alan kozmetik firmaları arasında Mihri Kozmetik‘te bulunmaltadır.

helal kozmetik farmasi,narutalive,mihri

Markaları sıralayacak olursak;

Marka:SPUMY Firma:7K DAĞITIM PAZ. MAHMUT TAŞTAN

Marka:PALOXİN Firma:SUNUM MARKA GIDA SAN. TİC. LTD. ŞTİ.

Marka:FERADİSİN Firma:ASİLNUR KİMYA KOZMETİK SAN. TİC. A.Ş.

Marka:YEŞİL MARKA Firma:YEŞİLMARKA SAĞLIKLI YAŞAM ÜRÜNLERİ SAN.VE TİC. LTD. ŞTİ.

Marka:ORGANİCADENT Firma:ORGANİCA NATURAL DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.

Marka:LANATUREL Firma:KRİSTAL KOZMETİK MADEN TEKS. GIDA REKLAM BAKKALİYE TURZ. İTH. İHR. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Marka: DK DEOKRİSTAL Firma:KRİSTAL KOZMETİK MADEN TEKS. GIDA REKLAM BAKKALİYE TURZ. İTH. İHR. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Marka:SAFİA Firma:NAFİA GIDA KOZMETİK TEMİZLİK İNŞ.TURZ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Marka:PALMATE Firma:SUNUM MARKA GIDA SAN. TİC. LTD. ŞTİ.

Marka:JNH HALAL Firma:DAEDUCK LAB. CO., LTD.

Marka:FLODY Firma:DAEDUCK LAB. CO., LTD.

Marka:DESSERT TABLE Firma:DAEDUCK LAB. CO., LTD.

Marka:DDLC Firma:DAEDUCK LAB. CO., LTD.

Marka:PURESH Firma:DAEDUCK LAB. CO., LTD.

Marka:GÜLEFŞAN Firma:ALTINBAŞAK HELAL ÜRÜN. TOPTAN DAĞITIM-AYTEKİN DERELİ

Marka:BAB-I ŞİFA Firma:ALTINBAŞAK HELAL ÜRÜN. TOPTAN DAĞITIM-AYTEKİN DERELİ

MarkaSEWAK AL-HAŞİMİ Firma:HAŞİMİ ESANS

Marka:MONEMA LİFE Firma:SABİRE KOZMETİK VE TEMİZLİK ÜRÜN. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Marka:YEŞİL MARKA Firma:EMSAY GIDA BİLİŞİM DANIŞMANLIK OSMAN EMRE SAYIN

Marka:DR. SABER Firma:FABER KOZMETİK SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Marka:ERBAY FLORA Firma:FABER KOZMETİK SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Peki Bu Ürünleri Nasıl Bulucaz?

Öncelikle bu ürünler AFİA Helal Marketleri ve Gimdes‘in yardımlarıyla açılan ve Ülkemizde çoğu yerde bulunan Helal Dünya Marketlerinden ulaşabilirsiniz.

Eğerki bulunduğunuz bölgede herhangi bir Helal Market bulunmuyorsa bu seferde 21. yüzyıl teknoloji devrinin getirisi İnternet aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Bu internet sitelerine örnek vericek olursak Afia gıda online satış ve ya bu gibi internet helal gıdaların satıldığı internet sitelerinden ulaşabilrisiniz.

Kozmetik Sektöründe Kullanılan Zararlı Kimyasallar…

Üretimin renk katmak,bahsettiği aromaya ulaşmak ve uzun ömürlü olması için gibi birçok sebeble kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde birçok zararlı kimyasal kullanılmaktadır.Bunlar başlıca şunlardır;

SODYUM LAURETH/ LORİL SÜLFAT (SLES/SLS)

Kullanımı: Tüm ticari şampuanlarda ve özellikle cilt kremleri ve diş macunları gibi diğer birçok sağlık ve güzellik maddelerinde yüzde 90 oranında bulunur.

Etkileri: Kanser, endokrin(hormon) bozulması, göz bozulması, saç dökülmesi, aşırı cilt hassasiyeti

SODYUM FLORÜR VE SODYUM FLUORİD

Kullanımı: Diş macunlarında bulunan sodyum florür ve sodyum fluorid maddesinin kimyasal bir zehir olduğunu bilinmektedir.

Etkileri: Çocukların dişlerini fırçalarken macunu yuttuğuna dikkati çeken uzmanlar Florürür ve Florid son derece sakıncalı, kanserojen özelliklere sahip olan bu kimyasal madde çocuklarda zeka geriliğine yol açar. Ayrıca, bağışıklık sistemini çökertir, enfeksiyonlara karşı direnci düşürür, üreme sistemine zarar verir ve kalıcı dişlerin çıkmasını geciktirir. O nedenle yuttuğuna emin olacağımız yaşa kadar bu yaş da 5-6’dır. Çocuklara macun kullandırtmamalıyız diyor.

PARABEN

Kullanımı: Kamuoyunun yakından tanıdığı bir koruyucu hammadde olan paraben, kozmetiklerin raf ömrünü artırmak için kullanılır.

Etkileri;Endokrin (hormon) bozulmasına neden olur, parabenler östrojen hareketini taklit edebilir ve üreme ve cinsel gelişimi engelleyebilir. Ayrıca alerjik reaksiyonlara sebep olurlar.

DİMETHİCONE (SİLİKON)

Kullanımı:Kozmetik sektöründe yoğun kullanılan bu hammadde şampuanlarda saçı yumuşatma ve parlaklık verme amacıyla kullanılır.

Etkileri:Ancak uzun vadede saçları zayıflattığı ve döktüğü bilinmektedir.

JELATİN

Kullanımı: Ürünlerde jelleştirme, koyulaştırma, sırlama ve kapsülleme maddesi olarak, jelatin yaygın bir kullanım sahasına sahiptir: Pek çok pasta ürününde, yoğurtta, dondurmacılıkta, eritilmiş peynir ve kaşar üretiminde, margarinde, salam, sucuk sosis, jambon gibi et ürünlerinde.şekerlemelerde, reçel, marmelat, helva, pekmez ve tahin gibi gıdalarda, fındık ve fıstık ezmelerinde, meyve sularında, sakızlarda, ilaç endüstrisinde, kapsül, film ve tablet yapımında, kan verme ürünlerinde, krem, losyon, şampuan, parfüm gibi cilt ve kozmetik ürünlerinde, hayvan yemlerinde, fotoğrafçılıkta ve karbonlu kağıt yapımında jelatin kullanılmaktadır.

DOMUZ DERİSİ EN ÇOK KULLANILAN JELÂTİN KAYNAĞIDIR

Günümüzde jelatin üretiminde genelde domuz ve helal tarzda kesilmemiş sığır derisi kullanılmaktadır. Gıda üretiminde kullanılan jelatinin hammadde kaynağı ise domuz derisidir. Elde edilme safhasında ekstraksiyon öncesi, ön işlemlerin kısa sürede tamamlanması ve oluşan atık suyun asgari seviyede olması, domuz derisinin kullanılmasını cazip kılmaktadır. Ayrıca domuz derisinden jelatinin elde edilmesi, bir hayli ucuzdur.

PARFÜM/KOKU

Kullanımı: Piyasada çoğu petrol ürünlerinden oluşturulan, yüzde 95’i laboratuar ortamında yaratılan, tahmini 5,000 adetkoku maddesi bulunmaktadır. İçeriğinde asıl maddeler gizliliğini korumak amacıyla listelenmez ve kokular patentleşemez.

Etkileri: Petrol-bazlı maddeler kansere, doğum anomalilerine, merkezi sinir sistemi bozukluklarına ve alerjik reaksiyonlara sebep olmaktadır.kozmetik kullanımında başlıca alerjik reaksiyonlara yol açanlar parfümlerdir.

RENKLENDİRİCİLER

CI 17200, CI 15510, CI 60730, CI 42053

Amaç: Şampuanlara elde edildikleri söylenen bitkilerin rengi gibi renk sağlamak.

Sağlık etkileri: Bunlar sertifikaları bilinmeyen ve tartışmalı olan yüzlerce sentetik ve petrokimyasal renklendiriciden sadece birkaçıdır. Kozmetiklerdeki renklendiricilerin çoğu hala test aşamasında olup, güvenirlilikleri ispatlanmamış ve araştırılmamıştır.

COCAMİDE MEA, COCAMİDE DEA, COCAMİDE TEA

Kullanımı:Şampuanlarda köpüğün çok ve kalıcı olmasını sağlayan bu maddeler, trietanolamin (TEA), dietanolamin (DEA), monoetanolamin (MEA) özellikle SLS ve diğer sülfatlı hammaddelerle birleşince, vücuda teması halinde dahi zarar verebilecek olan “nitrozoamin”leri oluştururlar. Bu maddelerin laboratuar hayvanlarında yapılan incelemelerde beyin hasarına neden olduğu tespit edilmiştir.

Amaç: Başka türlü yapılması imkansız olan şampuan köpüğü yapmak.

Etkileri: Laboratuar hayvanlarında kansere sebep olur. Cocamide MEA, kanserojen nitrozamin üretmek için SLS/SLES ile tepkimeye giren monoetanolamin içermektedir.

Not:Son bölüm İslam-tr.net forumundaki 2012 yılında yayımlanan bir yazıdır.Alıntı yapılmıştır yazıının orjinali Kozmetikte Alkole, Domuz Jelatinine Son!! ‘dur.

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir