Hayırlı Eşler
Farklı yaratılışlara sahip, buna bağlı olarak sorumlulukları da farklı olan eşler birbirlerinin eksik ve kusurlarını görmemek, namus ve iffetlerini korumak hususunda aynı sorumluluğa sahiptirler. Her ikisi de salih bir insan olmaya gayret etmelidirler. Bu hususta Hz. Ali (radıyallahu anh), “Hayırlı erkek eşini üzmeyen, duygu ve hayalleriyle de olsa haramlarda gezmeyenlerdir” buyurmuş ve Hz. Fâtıma annemiz de (radıyallahu anhâ), “Hayırlı kadın eşini üzmeyen, duygu ve hayalleriyle de olsa haramlarda gezmeyenlerdir” buyurmuştur.
Eşler birbirlerine ilgi göstererek huzur ve saadeti evlerinde aramalıdırlar. İmkânlar elverdiğince evin nafakası sağlanıp çoluk çocuğun ihtiyaçları karşılanmalı, bütün meşru meselelerde eşler birbirlerine destek ve yardımcı olmalıdır.
Yüce kitabımızda evlilikle ilgili üç büyük husus kaydedilir: Eşlerin birbirlerine karşı yakınlık hissetmesi ve buna bağlı olarak bedenî ve ruhî ihtiyaçların giderilmesi; eşler arası sevgi ve saygının oluşması ve iki cins arasında vuku bulan şefkat. Bunlara dikkat etmek gerekir.
Semerkand Takvimi

🔥18 Defa Okundu

Bâhiš Muhammed

Araştırmacı Yazar. 3 hizmet vermektedir. 1 - Web Site Tasarımı 2 - Makale Yazarlığı 3 - SEO Hizmeti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir