Hayatım Full Sıkıntı! Hiç Mutluluk Yok! Neden Oluyor Bunlar?

Soru: Hocam bir sorum var 21 yaşındayım Almanya da yaşıyorum hayatım sıkıntı ve dertlerle dolu hiç mutluluk yok hep ters gidiyor hayatımdan bıktım niye bunlar oluyor?

Resul Sevinç

Cevap: Allah Teâlâ istediğine sıkıntı verir istediğine de vermez. En iyi Allah Teâlâ bilir.

Allah Teâlâ hidayete ermesini istediği insanlara sıkıntılar verir ve çözüm yolu olarak ta dostlarının yolunu gösterir. Allah dostlarının yolu Peygamberlerin yoludur. Bu yol Kur’an ve Sünnet yoludur. Yani iki şey esastır.

  1. İlim (Kur’an)
  2. Amel Etmek (Sünnet)

Peygamberler ve varisleri her zaman ilim meclisleri oluşturmuş, ilim öğrenmeyi emretmiş ve öğrenilenleri de bizzat kendileri uygulayarak uygulanmasını söylemişlerdir.

Sizde Allah’ın yoluna kendinizi vermelisiniz. İnsanın dünyada tek yaşama amacı Allah Teâlâ’ya en iyi şekilde kulluk edebilmektir. Bunu bilmeli ve bunun şuurunda hareket etmeliyiz.

Kısacası ne demek istiyoruz: İlim öğrenin. Siz ilim öğrenirseniz Allah Teâlâ her zaman yolunuzu açar. Çünkü O, ilim öğrenenleri sever ve meleklerini onların ayaklarının altına serer.

Peki ilim derken neyden bahsediyorsunuz ve ben bu ilmi nereden ve nasıl öğrenebilirim?

İlim derken ilm-i halden bahsediyoruz. Yani günlük hayatta yaptığımız amellerin kurallarını, nasıl yapıldığını ve nasıl yapılmaması gerektiği öğrenmek.

Mesela: Namaz kılmak. Günlük beş vakit namaz kılıyorsunuz ama sizce doğru kılıyor musunuz? Allah’ın istediği gibi kılıyor musunuz? Nitekim Allah Teâlâ sevmediği namazları kabul etmez ve kulun yüzüne çarpar.

Mesela Abdest almak: Namaz kılmak için veya her hangi bir abdest gerektiren ameli yerine getirmek için abdest alıyorsunuzdur peki sizce abdesti doğru alıyor musunuz? Abdestiniz de sıkıntı olursa onun ile yaptığınız amellerde sahih olmaz. Abdest sahih olacak ki onunla yapılan ameller sahih olsun. Aynı şekilde gusülde sıkıntı sıkıntı olsa her an cünüp olunacağından her an haram işlenmiş olur.

Demek istediğimiz eğer siz amellerinize yeteri kadar ehemmiyet vermiyor sanız Allah Teâlâ sizi uyarmak için sıkıntılar verir. Çözüm ise ilim okumak. İlim okumak istiyorsanız eğer ister bir medreseye gidebilir akademik olarak ilim öğrenebilirsiniz. Yahut güvenilir kaynaklardan ilmihal kitabı alabilir ve okuyabilirsiniz. Dinmatik güvencesi atında Semerkand Yayınları’nı tavsiye etmekteyiz. Semerkand Yayın Evi İslami her türlü konuda kitapları bulunmaktadır. Dilediğinizi satın alarak okuyabilirsiniz.

Semerkand Yayın Evi İnternet Adresi: https://www.semerkandpazarlama.com/Semerkand-Yayinlari,LA_169-2.html#labels=169-2

İnşallah bu yazımız faydalı olmuştur. Konu hakkında sormak istediğiniz veya aklınıza takılan bir şey olursa aşağı ki yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Sizden gelen yorumları cevaplamakta büyük mutluluk duyarız. Görüşmek üzere kendinize ve ilmi-halinize iyi bakın. 🙂 Vesselam… 

Dinmatik – İslam Sitesi Ekibi
Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir