Harama Bakmamak
Yüce Rabbimiz kullarını şöyle uyarmaktadır: “Mümin erkeklere söyle gözlerini (haramdan) sakınsınlar” (Nûr 24/30). Resûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) bir hadislerinde harama bakmak hakkında şöyle buyurmuştur: “Harama bakmak, şeytanın oklarından zehirli bir oktur. Bu sebeple, yüce Allah’tan korktuğu için harama bakmayı terkeden kimseye, mükâfat olarak Allah Teâlâ öyle bir iman verir ki onun tadını kalbinde hisseder.”
Haram olan bakış, kastî ve iradî olan bakıştır. Yani burada yasaklanan husus çarşıda, pazarda yürürken kişinin âni olarak gözüne çarpan haramlar değil, onun bizzat bakmayı murat ederek, bakışlarını harama çevirmesi ve bu yasağı işlemesidir. Resûl-i Ekrem (sallallahu aleyhi vesellem) Hz. Ali’ye (radıyallahu anh) şöyle buyurmuştur: “Ey Ali! Elinde olmadan gözüne ilişen bir harama ikinci defa bakma. Çünkü ilk bakış lehinedir, ama ikinci bakış aleyhinedir.”
Ayrıca şöyle buyrulmuştur: “Kıyamet günü şu üç göz hariç bütün gözler ağlayacaktır: Allah korkusundan ağlayan göz. Allah’ın haram kıldığı şeylere bakmayan göz. Allah yolunda düşmanı gözetleyen göz.”
Semerkand Takvimi

🔥17 Defa Okundu

Bâhiš Muhammed

Araştırmacı Yazar. 3 hizmet vermektedir. 1 - Web Site Tasarımı 2 - Makale Yazarlığı 3 - SEO Hizmeti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir