Hak Helal Etme ve Haram Etme Hakkındaki Sorunun Cevabı

Soru: Öncelikle hayırlı günler hocam sorum şu: bir gün ailecek ben eşim annem, abim, yengem ve bebeklerimiz yazlığa tatile gittim. Orada bir kaç defa yemeğe laf ettim. Ben istediğimi evde bırakmışlar yada az getirmişler sonra ben kızdım, cimrisiniz az getirmişsiniz dedim. Sonra yada onu niye getirmediniz diye kızdım annem aniden kızarak benim uyuduğum odaya gitti uyumaya bende duş aldım gittim uyumaya annemde oradaydı sonra abim geldi kalkın mangal yapalım dedi. Annem sinirli bir şekilde kalktı ben kalkmıyorum, uyuyacağım dedi ve kızdı. Sen böyle burnumuzdan getir dedi ağladı sonra kızarak herkesin yanında hakkımı hiç helal etmiyorum dedi. Gitti bir kaç saat sonra gittim ayağının altından öptüm özür diledim tabi (onu ikimizde unutmadık bu arada). Annemin mağaza borcunu hep ben öderim bir gün yine haberi yokken hesabını ödedim annemde gitmiş ödeme yapmaya oğlunuz yaptı demişler aradı beni, Allah işini hep rast getirsin hakkım sonuna kadar sana helal olsun dedi kapattı ama ben yinede o günü unutmuyorum her gün mutlaka aklımda bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

Uğur Koçlu

Merhaba Uğur bey, İnsan “hakkım helal olsun” dediği zaman bildiği bütün haklarını karşısına helal etmiş olur. Bu olayı da doğal olarak anneniz bildiği için sorun olmaz. Fakat “hakkımı helal etttim ancak sadece o gün kü hakkımı helal etmiyorum” derse sorun ortaya çıkar ki anneniz böyle bir şey dememiş zaten.

O gün ki günün hali ile söylenen bir şeyin hakkı ileride ayriyeten belirtilmediği sürece haram olmaz. “Hakkımı helal ettim” derken sizlere özel olarak “o gün ki olayı helal etmiyorum” demesi lazım. Eğer böyle bir şey demezse bütün bildiği haklarını helal etmiş olur.

İnşallah bu yazımız faydalı olmuştur. Konu hakkında sormak istediğiniz veya aklınıza takılan bir şey olursa aşağı ki yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Sizden gelen yorumları cevaplamakta büyük mutluluk duyarız. Görüşmek üzere kendinize ve annenizle olan haklarınıza iyi bakın. 🙂 Vesselam…

Dinmatik İslam Sitesi Ekibi
Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir