Hafızayı Güçlendirme Yolları | En Etkili Yol | Kesin Çözüm

Hafızayı güçlendirme yolları yazımıza hayırla geldiniz. Şuan DİNMATİK sitesindesiniz. Bu site ezber bozan, bilgiyi en doğru ve en yararlı bir biçimde ulaştırmayı hedefleyen sitedir. Hafızayı geliştirme adı altında yaptığımız bu çalışmada sürekli herkesin söylediği bilgiler yerine daha bam başka ve işe yarar bilgiler bulunmaktadır. Aslında pek lafı uzatmaya hacet yok. Çünkü zaten yazımız kendini gayet iyi anlatıyor.

Hafızanın Önemi

Günlük hayatımızın her alanında hafızanın önemi bulunmaktadır. Bu yüzden hafıza için yapılacak gelişmeler her iş ve alanda fayda sağlayacaktır.

Hafıza öyle bir şeydir ki her insana lazımdır. Yani hiç bir insan benim hafızam pek iyi olmasa da olur demez. Çünkü insana her alanda fayda sağlamaktadır.

Küçük yaşlarda başlayan eğitim maratonunu iyi tamamlamak ve daha iyi eğitim alabilmek için yüksek okullara gitmek herkesin hayal ettiği bir şeydir. Peki bu hayali geliştirmek için ne yapılmalı? İşte tam da burada hafıza gelişimi sistemi geliyor. Bu sistem ve metotlar ile normalden iki veya üç-dört kat daha hızlı ezber yapılabilir ve unutma olayı da bu oranda düşürülebilir. Bizde sizlere bu yazımızda hafızayı geliştirmek için en etkili yolları anlatacağız. İnşallah faydalı olur.

Hafızayı Güçlendirme Nasıl Gerçekleşir

Hafızanın güçlenmesi için bir takım şeyler yapılması gerektiğinden bahsetmiştik. Bu şeyler yapıldığı taktirde sanki adeta beyin bir bardak kirli suyun üzerine sürekli dökülen temiz sudan sonra tertemiz olmasına benziyor.

Sonuç olarak daha iyi bir hafıza için beynimize tertemiz sular dökmeliyiz ve yıkamalıyız. Eğer beyin ezberlemeyi güçleştiren sebeplerden temizlenir ise yeni alınmış bir bilgisayar gibi hızlı bir şekilde çalışmaya başlar. Tabi ki olay sadece yıkamakla bitmiyor! Eğer yenilediğiniz bilgisayarı eskisi gibi kötü kullanırsanız kısa zaman sonra performansını kaybeder ve yavaşlamaya başlar. Bu yüzden kirlerden temizlendikten sonra kirlenmemeye de çok dikkat etmek lazım.

  1. Hafıza Gelişimi İçin Beyin Temizleme Nasıl Yapılır?
  2. Hafızanın Verimli Çalışması Nasıl Korunur?

İşte bütün olay bu iki maddenin cevabı diyebiliriz. Şimdi maddeler halinde birinci sorunun cevabını vereceğiz. İkinci sorunun cevabı zaten çok basit. Temizleme işlemini azda olsa sürekli yapmak ve hiç aksatmamak.

Hafızayı Güçlendirme Yolları

O zaman hazırsak uçuşa geçebiliriz. Hafıza gelişimi yolcuları kalmasın ve hiç bir kimse kemerini bağlamasın. Çünkü, vereceğimiz bilgilerin hiç bir türlü zararı yoktur. Sonuna kadar uygulayabilir ve istifade edebilirsiniz.

1. Hafıza Güçlendirme de En Etkili Yol: Kur’an’a Bakmak

Hafıza gelişimi için en önemli, en etkili ve en kolay yöntemimiz. Kur’an-ı Kerim’e bakmaktır.

Günlük hayatımızda belki yanımızda Kur’an’ı Kerim taşıyamıyor olabiliriz veya okumaya fırsatımız olmayabilir. Hatta belki okumayı bilmiyor da olabiliriz. O zaman hemen telefonunuza “Semerkand Takvimi” adlı uygulamayı indirebilir ve her yerde istediğiniz zaman Kur’an-ı Kerim’e bakabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler Hususlar

Bu maddeyi uygularken dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır. Eğer bunlara dikkat edilmez ise hafızayı güçlendirme hususunda hiç bir fayda elde edilemez.

  1. Kur’an’ı Kerim’e bakmak için abdest gerekli değildir. Fakat ayetlere dokunmak için abdest alınması farzdır. Eğer abdestsiz bir şekilde Arapça olan ayetlerin her hangi bir yerine dokunulur ise günah işlenmiş olur. Yani temizleme yapayım derken daha fazla kirletirsiniz.
  2. Yer yüzündeki en önemli şey Kur’an-ı Kerim’dir. Bu yüzden bu şuur ile hareket edilerek gerekilen edep gösterilmeli sayfalar hızlı çevrilmemeli veya çevirirken ıslatılmamalıdır.
  3. Kur’an-ı Kerim her zaman bel üstünde durmalıdır. Buna Kur’an-ı Kerim’in kendi ipi de geçerlidir. Eğer telefondan uygulamadan açılmış ise yine aynı şekilde bel üstünde tutularak okunmalıdır.
  4. İnsan Allah’a en iyi şekilde kulluk edebilmek için yaratılmıştır. Bu yüzden Allah’ın rızası ve sevgisi kazanmak için okunmalıdır. Bununla beraber dualar ile de beraber Allah istediğine istediği kadar ezberleme yeteneği verebilir. Her şey onun elindedir. O ne ister ise o şey hemen oluverir.

Bu maddelere riayet edildiği sürece sadece Kur’an-ı Kerim’e bakmak insanın gözünü nurlandır ve beynini temizler. Bunun sonucunda da yeni doğmuş bir bebek gibi saf bir hafıza güçlendirme elde edilir.

Tarihten bugüne kadar gelen İslam Alimlerine baktığımızda hepsinin müthiş zekaya ve ezberleme gücüne sahip olduklarını görebiliriz. Nitekm Buhari kendisi 1 milyon hadis ezberlemiştir. Bütün bu ezberleme gücünün hepsi Kur’an-a bakma ile mi gerçekleşti? Tabi ki de hayır! Bu söylediğimiz hafızayı geliştirmede en etkili yöntem idi. Bununla beraber daha bir çok ezber gücünü artıran ve hafızayı güçlendirme yolları bulunmaktadır. Onların hepsini teker teker ayrıntılı bir şekilde anlatacağız inşallah. Bir sonraki yazımızda hafıza geliştirme teknikleri olarak çevresel etkenlerin etkisini anlattık. Buyurun hafıza geliştirmeye.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: