Hafıza Geliştirme Teknikleri | Çevresel Etkenler

Hafıza geliştirme teknikleri adlı yazımızın devamına hayırla geldiniz inşallah. Bir önceki yazımızda hafıza güçlendirme yolları arasında en etkili olan yöntemi anlatmıştık. O yazıda hafıza gelişimi hususunda temel ve genel bilgiler verdik. Bilinmesi gereken bu bilgileri bir önceki yazımızdan öğrenerek bütün öğrendiklerimiz de uygulamamız gerekiyor.

Çevresel Etkenlerin Hafıza Geliştirme Etkisi

Hafıza geliştirme aşaması beyin temizleme aşaması olduğunu bir önceki yazımızda da belirtmiştik. Eğer beyin temiz ve boş olursa o kadar daha iyi anlar, ezberler ve hafızada tutar. Eğer beyin boş bilgilerle dolarsa ve günah işleye işleye kararırsa o beyin artık ezber yapmakta güçlük çeker.

Günümüze de baktığımızda bebekken gelen müthiş bir zekanın nasılda büyüyünce gittiği fark edebiliriz. Küçük yaşlarda yapılan ezberlerin daha iyi ve kalıcı olduğu Alimler belirtmiş ve şöyle söylemişlerdir:

Küçük yaşta yapılan ezberleme taşın üzerine yapılan nakış gibidir.

Bu hususta kafımızı kirleten ve hafıza geliştirmede güçlük çeken şey çevresel etkenlerdir. İnsan daha iyi bir çevrede daha iyi bir ezber yapar. Örnek olarak köyde yaşayanları örnek verebiliriz. Köyde yaşayanlar hafıza gelişimi konusunda şehirde yaşayanlara nazaran bir adım öndedirler. Genellikle köyde yaşayanların hafızası kuvvetli olur. Neden? Çünkü başta çevresel etkenler olmak üzere hafıza gelişimine etki eden bir sürü faktör orada bulunmamaktadır. Bu sebeple köydekiler her zaman avantajlı durumdadırlar.

Şehirde Kolay Ezberleme Yöntemleri Nelerdir?

Sabah vakitleri havanın en temiz olduğu andır. Bu sebeple hafıza güçlendirme de çevresel etkenlerden etkilenmemek için sabah namazından sonra ki vakitte ezberler yapılmalıdır. Emin olun sizde fark edeceksiniz ki sabah ezberlemek istenilen şey aklınıza daha iyi oturuyor ve kalıyor. Bu yüzden ezber işlerini sabahın erken saatlerinde yapabilirsiniz.

Çevresel etkenlerden etkilenmemek ve hafızayı geliştirmek için ağacın bol olduğu ortamlarda oturmayı tercih edebiliriz. Eğer buna güç yetiremiyorsanız oralara sık sık ziyaret edebilir, gezip havasını soluyarak beyninize temiz hava nakledebilirsiniz. Bu hususta her gün bu işlem sürekli olarak yapıldığından zamanla fark edilecektir ki beyin sürekli olarak temizleniyor. Çünkü özellikle sabahın erken saatlerinde ormanlık alanlar tam oksijenin taze olduğu anlardır. Taze taze, fırından yeni çıkmış misali ücretsiz olarak bunlardan faydalanabiliriz.

Bunun dışından kapalı ortamlar yani havasız ortamlar ezberlemeye engel olan sebeplerden biridir. Aynı şekilde otobüs ve araçlarda olduğu gibi havanın dışarı ile bağlantısı kesilerek bambaşka bir hal alması sonucunda kişi kendini iyi hissetmeyebilir ve hafif mide bulantısına doğru bu iş seyredebilir. Bu gibi çevresel etkenler her zaman ezberlemeye ve hafıza geliştirme olayına engel olan şeylerdir. Bunlardan kaçınmalı ve sürekli olarak temiz ortamlarda kalmalıyız. Bu gibi ortamlardan kaçma şansımız yok ise (neredeyse hepimiz bu durumdayız) o zaman sürekli olarak günlük 5-10-20 dk temiz olan yerlere gidip beynimizi çevresel etkenlerden hariç bir yerde temizleyebiliriz.

Günlük olarak azda olsa sürekli yapıldığında hafıza geliştirme konusunda ilerlediğinizi ve daha iyi ezber yapabildiğinizi fark edeceksiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: