Bu yazı en son şu tarihte güncellendi

Güzel Yaşamak İçin
Ferîdüddin Attâr hazretleri şöyle diyor: “Ey azizim! Dört şey herkes için iyidir, hatırında tutup unutmaman için sana söylüyorum. Birincisi adaletli olman, ikincisi bir aklının olduğunu bilip onu kullanmandır. Üçüncüsü, sabırla gayret ederek Allah Teâlâ’ya yaklaşman ve dördüncüsü herkese layıkınca saygı göstermendir. Bu dört şey bir kimsede mevcut olursa rahata ve kalp huzuruna sebep olur, tümüyle güzel bir hayatı olur.
Ey temiz yaratılışlı kimse! Dört şey de bütün yaratılmışlardan daha çirkindir. Onlardan birincisi, kin dolu hasettir. Bundan sonra ucub beğenmek gelir. Haset dedikleri şey kalpte gizli olan bir düşmanlıktır, ucub dedikleri ise kendini beğenmektir, kibirdir. Üçüncüsü öfkeyi yenememektir, dördüncü haslet cimrilik etmektir.
Ey oğul! Bu huylardan uzak olmaya çalış, çünkü bu işler çirkindir. İçinde olan pisliği terkeyle, altın gibi temiz ol, toprak olmadan (ölmeden) önce toprak gibi alçak gönüllü ol. Hırsı bırak ve kanaati huy edin, sonunda ölüm olduğunu bir düşün. Daima salih kimselerle oturup kalk, elinden geldiğince düşman yüzü görme.”
Semerkand Takvimi

🔥14 Defa Okundu

Bâhiš Muhammed

Araştırmacı Yazar. 3 hizmet vermektedir. 1 - Web Site Tasarımı 2 - Makale Yazarlığı 3 - SEO Hizmeti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir