Gusülde Neden En Son Ayaklar Yıkanır?

Soru: Hocam neden en son gusülden çıkarken ayaklarınızı yıkayın yoksa gusül kabul olmaz diyorlar şimdi ben ayaklarımı yıkadıktan sonra banyoda beklesem guslüm bozulur mu ?

Cevap: Öncelikle sevgili kardeşim,

“gusülden çıkarken ayaklarınızı yıkayın yoksa gusül kabul olmaz”

diye bir şey doğru değildir. Eğer guslün şartları yerine getirilmişse gusül olmuştur ve ancak guslü bozan durumlar‘dan biri yapılırsa gusül bozulur.

Peki, o zaman bu söz nereden geliyor? Şöyle açıklayabiliriz:

Eskiden küvet gibi yerlerde temizlik yapıldığından dolayı vücuttan düşen kirler ayak kısmında birikirdi. Kişi bütün vücudunu yıkadıktan sonra ayaklarını da çıkmadan önce yıkamadığın da kirli kalmış oluyordu. Böyle durumda gusül olmuştur. Fakat ayaklarında necaset olduğundan dolayı necasetten taharet‘in şart olduğu yerlerde amel yapamaz.

Örneğin: Namaz kılamaz. Niye abdesti yok mu? Var, elbette. Fakat namazın şartları‘na göre üzerinde yeteri miktarda necaset bulunan bir kimsenin namazı geçerli değildir.

Şimdiki zamana gelecek olursak şuan banyolarda (küvetler hariç) pek birikme olmuyor. Yani vücuttan dökülen kirler giderden gidiyor ve fıskiyeden sürekli su aktığı için kalan kirler de temizleniyor. Böyle bir durumda çıkarken “ayrıca” ayakları yıkamanın gereği yoktur. Ama büyüklerimizin adeti olduğundan edeben yıkamakta her zaman fayda vardır.

Eğer şimdi zamanımızda da banyo yaparken ayak kısmında bir miktar su birikintisi oluyor ise, çıkarken ayakların yıkanması gerekir. Aksi taktirde ayaklarda necaset kalmış olur. Bu kalan necaset halıya, havluya ve giysilere bulaşabilir. Eğer “yeterli” miktarda bunlara necaset bulaşır ise sadece o kişi değil, o eşyaları kullanan herkesin namazı vb. olmaz. O zaman kişi böyle durumda olan herkesin hakkında girmiş olur.

Söylemek istediğiniz bir şey veya sormak istediğiniz başka bir soru varsa lütfen bize bildirmekten çekinmeyin. Cevaplamaktan büyük mutluluk duyarız.
Teşekkürler, Vesselam…
Dinmatik | Güvenli İslam Sitesi Ekibi

 

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir