Günahkârın Pişmanlığı Âbidin Kibri

Allah’ın cehennemden azat ettiği kul hakkına

Günahkârın Pişmanlığı Âbidin Kibri

Anlatıldığına göre İsrâiloğulları içinde bozgunculuk ve ahlâksızlığının çokluğu sebebiyle “İsrâiloğulları’nın sefihi” diye adlandırılan biri vardı. Bu sefih kişi bir gün, “İsrâiloğulları’nın âbidi” denilen kişi ile karşılaştı. Âbidin başı üzerinde, kendisini gölgelendiren bir bulut vardı. Sefih kişi âbid olanla karşılaşınca kendi kendine dedi ki: “Bu adam İsrâiloğulları’nın âbididir. Yanında biraz oturursam belki Allah Teâlâ bana merhamet eder!”

Sonra âbidin yanına oturdu. Âbid kişi de kendi kendine dedi ki: “Ben İsrâiloğulları’nın en âbid kişisiyim, bu ise en sefih kişisi! Böyle biri benim yanıma nasıl oturur!” Sonra o adamı, “Yanımdan kalk git!” diyerek kovdu. Bunun üzerine Cenâb-ı Hak, zamanın peygamberine şöyle vahyetti: “O ikisine de yeniden amele başlamalarını söyle! Zira ben o sefih kulumu affettim ve âbidin amellerini de silip boşa çıkardım!” Diğer bir rivayete göre, âbidin başındaki gölgelendirici bulut, âbidi bıraktı ve sefih kişinin üzerine gitti.

Semerkand Takvimi

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir