Günah Kirlerini Temizlemek

dua eden kişi

Günah Kirlerini Temizlemek

Dinimiz, hem maddi hem de manevi temizliğe büyük bir önem vermiştir. Bu iki kısım temizlik arasında büyük bir ilgi vardır. Öyle ki bunlardan her biri, bir bakımdan maddi ise diğer bir bakımdan manevidir. Abdest gibi… Maddi şeylerle kirlenen bir vücudu, bir elbiseyi, bir yeri temizlemek görev olduğu gibi, günah denilen manevi kirlerle kirlenmiş bulunan kalbi temizlemek de bir görevdir. Günahlarla kirlenen kalpleri tövbe ve istiğfarla temizlemeye çalışmalıdır.

Günahların bir kısmı yalnız Allah Teâlâ’nın hakkına aittir. Diğer bir kısmı da insanların hakları ile ilgilidir. Birinci kısım günahlar için insan kalbiyle pişman olup yüce Allah’tan af dilemeli ve bir daha öyle bir günah işlememeye kesinlikle karar vermelidir. Namaz ve oruç gibi kazâsı gereken ibadetler terkedilmişse hemen onu kazâya çalışmalıdır.

Günahların insanlarla ilgili kısmında ise yine kalpten bir pişmanlık duyarak hem yüce Allah’tan af dilemeli hem de hakkına tecavüz edilen kimseden helâllik istemelidir. Hak sahibini razı etmeye ve tecavüz edilen hakkı ödemeye çalışmalıdır.

Semerkand Takvimi

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir