Gece Kalktığımda Odamda Mavi Işık Gördüm

Soru: Merhaba tekrar bir soru soracağım biraz saçma gibi olabilir ama aklımın rahatlamasını istiyorum bir gece yatıyordum kalktıgımda oda da mavi bir ışık vardı yatağın ortasında camdan baktım bişey yoktu oda da mavi bir ışık gibi bişey vardı netten araştırdım nur olabilir falan gibi bir şeyler yazıyordu

Cevap: Şunu belirtmekte fayda var ki bu gibi durumlar iki şeyden kaynaklanıyor olabilir.

 1. Uyku sersemliği ile ile halüsinasyon görmek
 2. Şeytanın İnsana oynadığı bir tuzak

Bir Mavi Işık Nasıl Tuzak Olabilir?

Şeytan (Allah’ın laneti üzerine olsun) her zaman planlarını ileriye dönük yapar ve yavaş yavaş projeleri üzerinde ilerler. Verceğimiz örnek ile konu daha iyi anlaşılacaktır:

 • Şeytan insanı İslamı inkar etmesini Allaha’a inanmaması için elinden geleni yapar. Fakat müslüman topraklarda hedefine ulaşamaz.
 • Kişiye Allah’ı inkar etmesinde başarılı olamazsa, tamam o zaman Allah’a inan etsin ama dediklerini yapmaması için uğraşalım der.  Tabi İslami Aile hayatı yaşayan yuvalarda da bu hedefine ulaşamaz.
 • O zaman madem dediklerini yapacak- (örnek namaz kılacak, oruç tutacak vb.) o zaman gerektği gibi yapmasını engelleyelim der. Yani doğru bir şekilde nasıl yapılmasını öğrenmesin ve yalan yanlış namaz kılsın, diye düşünür. Bu hedefi için de ilim öğrenenenler de, araştırma yapanlarda başarılı olamaz.
 • O zaman öğrenmesini gecirmek için uğraşır. Her zaman her hangi bir bahaneler çıkartarak onu iim öğrenmekten alı koyar.
 • İlim öğrenmekten alı koyamadığı kimseler için de “madem ilim öğrenecek o zaman diğer ilimlerden daha gereksiz ilimlere yöneltir. Mesela insanın fıkıh öğrenmesi gerekrken, namazı nasıl kılacağını öğrenmesi gerekirken ona sen burçları öğrenler, onlar çok faydalı der.

İşte durum böyle böyle ta peygamberlere kadar devam eder. Yani şeytan her zaman kötülük yapmaz bazen iyilikte yapar ama daha iyi bir iyiliği önlemek için yapar.

Sonuç

Sonuç olarak insan kendisi bir gözden geçirmeli ve sıfırdan kendisini İslam uygun bir şekilde sırasına göre geliştirmelidir. Her yeni bir şey öğrenmeli ve her öğrendiği bir şeyi uygulamalıdır. Hal böyleyken yani bize akaid, fıkıh ve hadis öğrenmek lazımken şeytan bize bir mavi ışık gösterir ve insanı günlerce, haftalarca belki aylarca oyalar ve iyi olandan mahrum bırakır. Yani demek istediğimiz bu mavi ışığın ne olup olmadığı bir fayda sağlamayacaktır. Ahiret gününde hesaba çekilirken “bu mavi ışık görmüş o zaman cennete atalım” diye bir şey olmayacak. Orada namaza, oruca kısaca kişinin ilmi haline bakacaklar. Bu yüzden böyle şeylerin ne olduğunu önemsememenizi ve bizlere çok faydası dokunacak olan ilimler öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Tevfik ve İnayetiyle

Dinmatik – İslam Sitesi Ekibi

 

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

7 thoughts on “Gece Kalktığımda Odamda Mavi Işık Gördüm

 1. Teşekürler sürekli garip şeyler yaşıyorum nedenini anlamış değilim öyle olunca aklıma ölüm geliyor sürekli ölümü düşünüyorum psikolojim bozuldu

  1. Ölümü düşünmek iyidir, sıkça hatırlamak lazım. Fakat ölümü düşünmek psikolojimizi bozmak için değil ibret almak için olmalı. Dünyaya geliş amacımızı düşünmeliyiz ve bu amaç için neler yaptıklarımızı düşünmeli ve neler yapmamız gerektiği hakkında bilgi edinmeliyiz. Şimdi gelelim asıl meseleye. İnsanın psikolojisinde oluşan sıkıntılar, üst üste gelen şeyler, kalbin daralması ve için sıkılması. Bütün bunların tek bir sebebi vardır o da imanın zayıflığı. Yanlış anlaşılmasın fakat insan İslam dininddn ne kadar uzaklaşırsa o kadar içinde sıkıntılar oluşur. Bununla beraber kendinizi İslama yakın hissedebilirsiniz fakat durum öyle olmayabilir. Demek istediğim mutlaka bir sıkıntı var ki sıkıntılar çıkıyor.
   Yaptığınız küçük bir hata bütün ammelerinizi götürüyor olabilir, hemde hiç farkında olmadan. Bu yüzden “Namazlarımı kılamıyorum” adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Orada da bu konu hakkında bilgiler yer almaktadır.
   Yazı adresi: http://www.dinmatik.com/namazlarimi-kilamiyorum-acaba-allah-beni-artik-istemiyor-mu

 2. İmanım zayıf değil çok şükür hayat şartlarım çok zor geçti o yüzden psikolojim bozuldu biraz o bozuklukla hatalar yaptım ama Çok şükür ki farkına vardım hatalarımın açıktım kapandım ilerleyen zamanlarda namaza da başlamak istiyorum şuan duaları fazla bilmiyorum birde küçük çocuğum olduğu için zamanım olmuyor Ama inşallah Allah’ın izniyle yakında daha düzgün biri imanlı biri olmayı diliyorum sizinde tavsiyelernizi öğrenmek isterim..selamlar sevgiler

  1. Merhaba,
   Kaynağı sağlam, doğru bir bilgiyi kim söylese de bu gerçek değişmez. Öğle namazının farzının 4 rekat olduğunu imam söylediğinde doğru iken cahil söylediğinde yanlış olmaz. Yanlış anlaşılmasın diye açıklayayım, buradan çıkarılacak sonuç: Biri bir bilgi söylediğinde ilk olarak bunu kimin söylediğini değil bunu hangi kaynağa dayarak söylediğini sormalıdır. Sizin bunu sorduğunuzu varsayarak cevabımız: Soruların cevapları Alimler tarafından muteber olarak görülen kitaplardan ataştırılmakta ve verilen bilgilerin doğruluğu en ince ayrıntına kadar incelenmektedir.
   Teşekkürler, Vesselam…
   Dinmatik – İslam Sitesi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir