Evlilikten Vazgeçmek İle İlgili Sorunun Cevabı

evlilik hakkında soruların cevapları ile ilgili hediye paketi resmi

Merhaba kardeşlerim. Sizlerden gelen soruları büyük bir titizlikle yanıtlamaya devam ediyoruz. Eğer akılınıza takılan bir soru olur ise dini soru sorma sayfamızdan sorabilirsiniz. Düşüncülerinizi yorum atarak bizlere bildirirseniz çok memnun oluruz.

Teşekkürker…

Dinmatik – Güvenli İslami Sitesi Ekibi

Soru:

Selamunaleyküm hocam bir konu hakkında gerçekten yardımınıza ihtiyacım var,evlenme arefesinde olduğum bir bayan var,kendisi imam hatip mezunu din kültürü öğretmeni bende doktorum ,çok yakında isteme falan olacak 8 aydır görüşüyoruz görüşmeye başladığımız ilk ayın sonunda ben depresyon atağı geçirdim gerçekten yanımda durdu, yemek yiyemeyen konuşmakta bile zorlandığım günlerde Benimle ilgilendi ,benim için çok zor oluyor bu dönemler önceden de fakültede bir kere atak geçirmiştim,fakat benim bu sıkıntılı dönemlerinde Allah affetsin dini duygular dahil tüm duygularım yok oluyor ve bu yüzden bu süre zarfında yanlış işler de yaptık ,günahımı anlatıp sizi de şahit tutmak istemiyorum, bu hatalar bir süre daha devam etti sürekli pişman olup tevbe ediyorduk ama yine de bulaşıyorduk Allah affetsin ,şu noktada ise ben kendim gerçekten tüm günahlarıma rağmen Allah rızası için çalışan ümmeti Muhammed için çalışan bir mümin olmak istiyorum ,benim bu düşünce değişimimden sonra bu bayanın birçok şeyi gözüme batmaya başladı; tesettürü ,kolye bileklik takıyor ,sinemaya gitmek istiyor ben eve tv almayalım istiyorum o olmaz diyor mesela düğünde dans edelim istiyor ,evlilik teklifi istiyor ,ben bunlar yanlış olmaması lazım deyince de üzülüyor (yanlış olduğunu kabul ediyor ama nefis diyor) nikahtan al beni düğün olmasın diyip küsüyor ,bu noktada benim yaşantı ve tesettür olarak istemediğim biri ama şu an ben bu iş olmaz desem o yanlışlarımızdan sonra ortada kalır bu kız benim vicdanında asla el vermez,sevgi olarak duygularımda var ona karşı,ayrıca çok zor zamanlarımda yanımda durdu ayrıca isteklerime de geliyor evlenince pardesüye girmeyi kabul etti ve bu hastalığımla beni kabul ediyor ,teraziye koyduğumuzda bunları sizce evlilikten vazgeçirecek bir durum söz konusumu hakkınız helal edin şimdiden Allah razı olsun

Cevap: Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatühu kardeşim. “Evlilik dinin yarısıdır” adlı yazımızda da geçen Peygamber Efendimiz’in bir hadisi şerifi şöyledir:

“Kişi evlendiği zaman dininin yarısını korumuş olur. Geriye kalan yarısı için de Allah’a karşı gelmekten sakınsın.’’ 

Cevabımızı bu hadisi şerif ile başlayalım inşallah….

Şunu söylemek doğru olacaktır ki eğer sen eşini seviyorsan eşinden seni seviyorsa yani aranızda gerçek bir sevgi bağı varsa kesinlikle bu işten vazgeçmemelisin. Kesinlikle evlenmeli ve ayrılmayı düşünmemelisin.

Çünkü evlilik ile insan imanını kuvvetlendirmiş olur. Daha net açıklayacak olur isek:

Hadisi şerifte evlenen insanın imanının yarısını korumuş olduğu belirtilmektedir. Bu şöyle ki bir insan evlenince bir bütün olur. Evlendiğinde bazı şeyleri idrak eder ve gün geçtikçe kendini geliştirir. Bu gelişme evresini ise eşiyle beraber gerçekleştirir. Çünkü İslami Evlilik çerçevesinde erkek kadının, kadında erkeğin isteklerini yerine yerine getirir. Bu her zaman böyledir, böyle olacak ve böyle olması gerekir. Bize düşen engel olmaya çalışmak değiş yönünü değiştirmek olmalıdır.

Örnek verecek olur isek: Bir insan vardır ki günün üçte de birinde uyur, diğer üçte de birini boş işlerle geçirir. Geri kalan bütün zamanından eğlence merkezlerinde günah işler. Böyle bir kimse medrese okumuş bir kadınla evlenir ve bütün hatalarına tövbe eder. Yavaş yavaş yaptığı bütün günahları terk eder ve hayatına sıfırdan başlayarak yeniden inşa eder.  Bütün bunların vesilesi ise eşidir. Eşinin iyi olması kendisinin kötü olmasını temizlemiş ve tamamıyle İslami aile hayatı yaşamaya başlamışlardır.

Olay budur kardeşim. İlk başta insan kendini düzeltecek. Kendinde hata ve kusur arayacak ve teker teker çözecek. Sonra yavaş yavaş etrafına iyilik saçmaya başlayacak.

Burada iki şeye dikkat edilmelidir ki:

  1. Kişi ilk başta kendini düzeltmeli
  2. Etrafına yavaş yavaş iyilikleri saçmalı

İşte bu ikisi evliliğin temellerini oluşturu. Kendisini seven iki kişi toplanır ve bir karar alır,biz ömür boyunca birlikte olacağız der. Bu beraberlik esnasında ise kendi hatalarımızı fark etmeli ve karşı tarafa fayda vermeliyiz.

İşte böyle kurulmuş bir evlilik tam olarak İslami evlilik hayatı olarak adlandırılabilir.

Şu gibi hatalar yapılmamalıdır:

  • Evliliğin başında kimsenin alim, ulema ve hoca olması ve böyle yaşanması beklenmemeli.
  • Evlilikte bireyler bir anda değişim beklememeli.
  • Evlenecek bireyler karşı tarafta bir sorun olduğunu hissettiğinde ilk başta hatayı kendisinde aramalıdır. Sonra çözümünü ne olduğunu araştırmalı ve bu yolda ilerlemelidir.

İnsan zaten olgunlaşmak ve gelişmek için evlenir, Bu yüzden evlenecek bireyler birbirlerini sevdikten sonra bunları başta aramamalıdır. Bunlar zamanla olacak şeylerdir.

Allah Teâlâ en iyi şekilde anlatmayı, güzel bir şekilde anlamayı ve mükemmel bir şekilde anladıklarımız ile amel edebilmeyi nasip etsin.

Allah Teâlâ hepimizin yâr ve yardımcısı olsun.

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir