Evliliğin Korunmasına Dair Önemli Tavsiyeler

İslami evlilik ile ilgili yüzük kutusu

Soru: Evliliğin korunmasına dair önemli tavsiyeler alabilir miyiz?

Not: Ön söz konu hakkında bilgi içermemekte olup okunmasına gerek yoktur.

Ön Söz

Mutlu evlilik için öneriler isteyenleri için hazırlanmış olan mutlu evlilik sırları yazımız kadın erkek herkese faydalı olacağına inanıyoruz. Mutlu bir evlilik için kadınlara tavsiyeler ile evlilikte kadın nasıl olmalı, neler yapması gerektiği ve neler yapmaması gerektiğini anlatıyoruz. Ayriyeten mutlu bir evlilik için erkeklere tavsiyeler ile de huzurlu evlilik için erkek nasıl olmalıdır sorusuna cevaplar veriyoruz. Evlilik nedir hakkında yazmış olduğumuz bu yazı evlilik danışmanı tavsiye isteyenler için yararlı bir yazı olacaktır inşallah

Tevfik ve İnayetiyle…


Evliliğin Korunmasına Dair Önemli Tavsiyeler

Mutlu, huzurlu ve yüce Allah’ın rızasına uygun bir evliliğin sürdürülebilmesi için evlilik ve nikâhla ilgili bazı meselelerin özellikle bilinmesi gerekir. Bunları kısaca şöyle sıralayabiliriz:

Evliliğin korunmasına dair önemli tavsiyeler:

 1. Gelin ve damat nikâhla ilgili genel hususları mutlaka öğrenmelidir. Nikâhın hükümleri, şartları, nikâhı bozan durumlar, eşlerin yükümlülükleri, evlilik mahremiyetleri, aile ile ilgili sorumluluklar ve nikâhla ilgili kavramlar genel olarak bilinmelidir. Nikâhın sağlıklı bir şekilde devam etmesinde, yüce Allah’ın koyduğu çerçevede sürdürülmesinde ve nesillerin korunmasında bu bilgilerin önemi büyüktür. Maalesef günümüzde bu husus çok ihmal edilmektedir. Bu konuda kadın ve aile ilmihalleri ihtiyacı karşılar niteliktedir.
 2. Yüce dinimiz İslâm birkaç gün veya birkaç ay gibi belli bir vakitle kayıtlanmış nikâhı yasaklamış ve haram kılınmıştır. Bir müminin niyeti ebedî birliktelik olmalıdır. Evlilik yoluna bu niyetle çıkmalıdır.
 3. Nikâhın ve boşanmanın şakası olmaz. Bir erkek şakadan bile olsa hanımına, “Seni boşadım” dediğinde dinen bir boşanma gerçekleşmiş olur. Bu sebeple “boşanma” kelimesi evlilikle birlikte akla gelmeyecek şekilde toprağa gömülmelidir.
 4. Eşler, Hz. Peygamber’in (s.a.v), “Öfke şeytandandır” sözünü hep hatırlamalılar. Öfkelerine hâkim olmanın yollarını öğrenmelidirler. Aksi halde bu işten kazançlı çıkan şeytan olacaktır. Öfke her yerde olduğu gibi evlilikte de eşleri dönüşü olmayan yollara itebiliyor. Eşlerin öfkelendikleri zaman kendilerini yatıştıracak telkinler bulması, o anda asla yapmaması gerekenleri belirlemesi faydalı olacaktır. Öfkenin alevli ateşinden zarar görmemenin en basit yolunun da susmak olduğunu unutmayalım. Kısacası öfke anında en güzel tutum diline hâkim olmaktır.
 5. Nikâhta üç bağ vardır: Sevgi, saygı ve sorumluluk. Eşler bu üç bağ ile birbirlerine bağlanmışlardır. Evliliğin devamını sağlayan bu üç bağ boşanmalarla koparılır. Birinci boşamada sevgi bağı koparılmış olur, evlilik geride kalan saygı ve sorumluluk bağıyla yine devam edebilir. İkinci boşamada ise saygı bağı koparılmış olur, kadın isterse evliliğe devam edilir. Üçüncü boşamada ise sorumluluk bağı da koparılmış olduğundan artık tarafları tutacak bir bağ kalmamış, evlilik bitmiş, ayrılık kesinleşmiş olur. Boşanmış olan kadın başka biriyle yaptığı evlilikten boşanmadıkça artık geriye dönemez. Bu kötü sonuçlarla karşılaşmamak, evliliğin devamını sağlamak için eşler, her ne olursa olsun sevgi ve saygıyı elden bırakmamalıdırlar. Ayrıca evlilik sorumluluklarını yerine getirmelidirler.
 6. Aile içinde yaşanan sıkıntılardan dolayı akla gelen ilk şey boşanma olmamalı. Önce çözüm yolları aranmalı ve yuvanın devam etmesi için tüm şartlar zorlanmalıdır. Yine bir sonuç alınamazsa istişaresine güvenilecek ehil kimselerden destek alınmalıdır. Yüce Allah şöyle buyuruyor:

“Eğer karı kocanın arasının açılmasından endişe ederseniz, erkeğin ailesinden bir hakem, kadının ailesinden bir hakem gönderin. İki taraf (arayı) düzeltmek isterlerse, Allah da onları uzlaştırır. Şüphesiz Allah, hakkıyla bilendir, hakkıyla haberdardır” (Nisâ 4/35).

Evliliğin korunmasına dair önemli tavsiyeler yazımızın ortasına geldik Rabbim en iyi şekilde anlamayı ve mükemmel bir şekilde amel etmeyi nasip etsin. Amin.

 1. Evliliğin kurulması nasıl belli bir sorumluluk ve yükümlülük gerektiriyorsa sona ermesi de bazı hak ve sorumlulukları beraberinde getirir. Dinimiz bu hükümleri belirlemiştir. Bu sınırları korumayan kimseler haram işlemiş olurlar.
 2. Kişi, evlilikle beraber yeni bir aileye sahip olmuş olur. Eşinin anne babası ve diğer akrabaları da artık ailesinin birer parçasıdır. Çiftlerin bu yeni aileye kendi ailesi gibi sahip çıkması, saygıda kusur etmemesi yuvadaki mutluluğu ve devamlılığı artıran önemli bir faktördür. Eşler ailelerinin hukukunu korumalıdırlar.
 3. Müslümanın bir Müslüman kardeşi ile üç günden fazla küs durması helâl ve doğru değildir. Aile ocağında küslükleri uzatmak ve gururun esiri olmak mutluluğa gölge düşürür.
 4. Eşler yuvayı kendilerine verilen çok kıymetli bir emanet olarak görmelidirler. Huzur ve mutluluğu artırmak için sevgi, şefkat ve merhametle muameleyi yuvalarının temel davranışları haline getirmelidirler.
 5. Eşler değişim ve gelişime açık olmalıdırlar. Hayat arkadaşının hoşuna gitmeyen kötü alışkanlıklarını ve davranışlarını değiştirmenin gayreti içinde olmalıdırlar. Aksi halde evliliğin huzur zemininde yol olması zorlaşır. “Ben böyleyim, işine geliyorsa” diyen bencil tavır evlilikte mutluluğun önündeki en büyük engellerdendir.
 6. Dinimiz eşlerin birbirlerine güzel davranmalarını ve aile hukukunun korunmasını emreder. Her konuda olduğu gibi evlilik konusunda da Hz. Peygamber’i (s.a.v] örnek almak, onun tavsiyelerine uymak evliliğin korunması adına hayatî öneme sahiptir.

Evliliğin korunmasına dair önemli tavsiyeler yazımızın sonuna geldik Rabbim en iyi şekilde anlamayı ve mükemmel bir şekilde amel etmeyi nasip etsin. Amin.

 

 

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir