Bu yazı en son şu tarihte güncellendi

Soru: ?

Evlenmeden önce gençlere sorulması gereken önemli soru var: “?” Gerçekten önemli bir noktadır burası. Kişi evini alır, mobilyası ve eşyasıyla yuvasını döşer ancak kendisini evliliğe ne kadar hazırlamıştır? Evlilik şuuru edinmiş midir? Dünya evine girecek olan genç kız kadınlık sanatını, genç delikanlı da ev idaresini ve sorumluluk almayı öğrenmiş midir?

Kadın evlilikle beraber anne adayıdır. Allah Teâlâ’nın kendisine verdiği çeşitli haslet ve donanımlarla evinde birçok işi halletmek durumunda kalır. Bir reklam filminde geçtiği gibi anneler hem aşçı, hem öğretmen, hem temizlikçi, hem hemşire, hem doktor, hem arkadaş, hem hem… diye sürer gider bu liste. Genç hanım bir de dışarıda bir işte çalışıyorsa annelik ve kadınlık sanatını çok daha güzel kavramış olmalı ve akıllı davranmayı iyi bilmelidir. Bunun için Allah Teâlâ’nın kendisine bahşettiği sabır, özveri, merhamet, hoşgörü, şefkat gibi sermayeleri yeterli olacaktır.

Erkekler fıtratları gereği idareciliğe daha müsaittirler. Evin dışındaki işleri yürütmesinin yanı sıra evinin de reisi konumundadır ve otoritesinin evde hissedilmesi gerekmektedir. Bir erkek aile efradının sorumluluğunu üzerinde hissedecek olgunluğa sahip olmadan evliliği düşünmemelidir. Zira bilmelidir ki hanımı ve çocukları kendisine Allah Teâlâ’nın emanetidir, onların sorumlulukları kendisine aittir.

Evlilik bilincine sahip olan gençler birçok zorluğu yara almadan atlatabiliyor. Zorluklar karşısında deneme yanılma yoluna gitmiyor. Böylelikle evliliğin ilk yılları çok daha mutlu ve verimli geçirilmiş oluyor. Eşler birbirlerini kırmadan, incitici, nahoş sözlerle yüz göz olmadan emin adımlarla ilerleyebiliyor. Bu nedenle hem gelin hem de damat adayının kendilerini evliliğe maddi-manevi tüm yönlerden hazır hissediyor olması mutlu bir yuva için son derece önemlidir.

Yazımızın sonuna geldik şimdi düşün bakalım evliliğe gerçekten hazır mısın?

 

🔥49 Defa Okundu

Bâhiš Muhammed

Araştırmacı Yazar. 3 hizmet vermektedir. 1 - Web Site Tasarımı 2 - Makale Yazarlığı 3 - SEO Hizmeti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir