Evliliğe Anne Ve Baba Duası ile Yola Çıkmak

Evliliğe anne ve baba duası ile yola çıkmak ile ilgili anne ve baba resmi

Soru: Evliliğe anne ve baba duası ile yola çıkmak hakkında fazilet nedir?

Cevap: Anne baba duasını alarak yapılan işler de hayır ve bereket tahmin edildiğinden de fazla. Büyükleriniz kararınızı onaylamıyorsa durumu bir daha değerlendirmeniz yerinde olur. Fakat karşı çıkmaları sizce gerçekten sağlam temeller üzerine dayalı değilse, sabredip onların onayını alana dek iletişim yolunu seçmeniz daha isabetli olur.

Beklentilerinize yüzde yüz uyan bir adayla karşılaşmanız neredeyse imkânsızdır. Bazen “Eşimi seçerken titizlik gösteriyorum” hissiyle ince eleyip sık dokuduğunuzdan ileride güzel bir ahenk sağlayacağınız eş adaylarını reddedebilirsiniz. Bu nedenle her şeyiyle birebir size uygun biriyle karşılaşmayı beklemeyin. Temel konularda sizinle uyum içerisinde bulunan biriyle karşılaştığınızda; kalbiniz de “evet” diyorsa değerlendirmeye alın ve Allah’a dayanın.

İsabetli eş seçimi için gerek yaş gerekse ruh hali bakımından uygun dönemde olmak gerekiyor. Sıkıntı yaşamakta olan kişiye ilgi, sevgi ve yakınlık gösteren eş adayı aslında çok iyi biri olmasa da karşısındakinin gözünü kolaylıkla boyayabilir. Bu nedenle depresyondayken veya başka psikolojik eksiklikler içerisindeyken evlilik, meslek seçimi gibi ciddi kararlar almak tavsiye edilmiyor. Ayrıca karar aşamasında, fikirlerine güvenilen Salih kimselerle istişare etmek ve aklıselim sahibi kimselerin görüşlerini almak da ihmal edilmemesi gereken bir durum.

Dış görünüşte önemli olan kriter (ölçüt), herkesçe beğenilen değil size göre güzel olan birini tercih etmenizdir. Fiziksel durumunu hoş bulmadığınız biri ile evlenmeniz, gelecek için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Fiziksel beğeniden ziyade benzer özelliklere sahip olup olmadıklarını, konuştukları zaman birbirlerini anlayıp anlayamadıklarını göz önünde bulunduran eşler, evlilikte daha başarılı oluyor. Bu tarz yakınlığı elde edebilenler evlilikte sinerji (görevdeşlik) oluşturabiliyor ve yeni kazanımlar sağlayabiliyor. Öyle ki böyle çiftler zamanla fiziksel anlamda da birbirlerini dünya güzeli olarak görüyorlar. İç dünyası güzel olmayan kimseler ise zamanla göze ve gönle de çirkin görünüyor.

Bu yazımız ile Evliliğe anne ve baba duası ile yola çıkmak hakkında bilgi edindiğimize göre bundan sonra bu doğrultuda ilerlemeliyiz.

 

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir