Esmaül Hüsnanın Önemi Fazileti Sırları

Esmaül Hüsnanın Önemi Fazileti Sırları

Esmaül hüsna sırları hakkında bilgi edinebilmek için öncelikle esmaül hüsnanın önemi nedir onu öğrenelim. Kâinatın bir parçasını oluşturan insan, akli istidlâlleri yanında gönül hayatı bakımından da Allah ile münasebet kurmak ihtiyacındadır. Bu munasebetin sağlanmasında esmaül hüsnanın vazgeçilmez bir rolü vardır. İsimlerin kelimeler ve seslerle ifade edilmesi ve bu seslerin kulaklara yankılanması söz konusu irtibatı geliştiren ve güçlendiren amillerdir. Kur’an’ı Kerim’de dua ve zikrin ısrarla tavsiye edilmesinin bir sebebi de bu olmalıdır. Yine Hz. Peygamber’den [sallallahu aleyhi ve sellem] rivayet edilen dualarda 
esmaül hüsnanın çokça yer alması da dikkat çekicidir. Bu sebeple siz değerli okuyucularımız için esmaül hüsna adlı detaylı bir yazı hazırladık.

İmam Matürîdî’nin [Allah’ın rahmet üzerine olsun] belirttiği gibi, insanlar ancak duyularıyla idrak ettikleri konularda bilgi sahibi olabilirler. Bu sebeple duyular ötesi olan Allah Teâlâ, kendisini duyular aleminin kavramlarıyla tanıtmıştır. Ancak Allah ile diğer şeyler arasında benzerlik kurulamayacağını bildiren ayet2, Allah Teâlâ hakkında akıl ve hayale gelebilecek her türlü yaratılmışlık özelliği bertaraf eder. Aslında yaratılmışlar arasındaki benzetmeler sadece bir isimlendirmeden kaynaklanmaz. İki şey arasındaki benzerlik genele duyular yoluyla tespit edildikten sonra ortak bir kelime ile adlandırılır. Hâlbuki Allah hakkında böyle bir tespitten söz etmek mümkün değildir.

Allah Teâlâ’ya nispet edilen isimler içinde insanlarca konulmuş bir ad yoktur. Çünkü böyle bir adlandırma, nesne ve olayların ya doğrudan ya da dolaylı bir şekilde duyular yoluyla tanınması ile mümkün olur. Allah’ın bu yöntemle tanınması ise söz konusu değildir. Bu açıdan bakıldığında ilahi isimlerin zati olmadığını, ancak övgü, dua ve niyazla gönül hayatının derinleşmesi, zenginleşmesi ve manevi doyuma kavuşması için vesile teşkil ettiğini söylemek gerekir. Ancak Allah Teâlâ zatını bildiği için kendisine verdiği isimler zatı niteliği taşır. İşte bu nitelikte isimlere genel olarak esmaül hüsna adı verilmiştir.

Esmaül hüsna nedir adlı yazımızın sonuna geldik inşallah. Esmaül hüsna hakkındaki bütün bilgileri aşağıdaki yazıdan öğrenebilirsiniz.

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir