Esmaül Hüsna Nedir? Esmaül Hüsna Anlamı

Esmaül Hüsna Nedir

Esmaül hüsna nedir sorusuna, “Allah Teâlâ’nın isimleri için kullanılan bir tabirdir” şeklinde cevap verebiliriz. İsmin çoğulu olan esma ile “güzelen güzel” anlamındaki hüsna kelimelerinden oluşan esmaül hüsna terkibi naslarda Allah Teâlâ’ya nispet edilen isimleri ifade eder.

Sadece Kur’anı Kerim’de geçen Allahın isimleri ‘100’den fazladır; muhtelif hadislerde yüce Allah’a nispet edilen başka isimler de mevcuttur. Esmaül hüsna terkibinin anlamı ile bunların hepsini kapsamakla birlikte terim olarak daha çok Allah’ın 99 ismi içerdiği kabul edilir.

İlahi isimlerin güzellikle nitelendirilmesinin sebeplerini Ebu Bekir İbnü’l-Arabi [k.s] şöyle sıralamaktadır:

  1. Esmül hüsna, Allah hakkında yücelik ve aşkınlık ifade eder ve kullarda saygı hissi uyandırır.
  2. Zikir ve duada kullanılmaları halinde kabule vesile olur ve sevap kazandırır.
  3. Kalplere huzur ve sükûn verir, lütuf ve rahmet ümidi telkin eder.
  4. Bilginin değeri bilinenin değerine bağlı bulunduğu ve bilinenlerin en şereflisi de Allah olduğu için esmaül hüsna bilgisine sahip olanlara bu bilgi meziyet ve şeref kazandırır.
  5. Esmaül hüsna Allah için vacip, caiz ve mümteni’ olan sıfatları içermesi sebebiyle O’nun hakkında yeterli ve doğru bilgi edinmemize imkân verir.

Esmaül hüsna nedir adlı yazımızın sonuna geldik inşallah. Esmaül hüsna hakkındaki bütün bilgileri aşağıdaki yazıdan öğrenebilirsiniz.

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir