Eşin Akrabaları

Evliliğe anne ve baba duası ile yola çıkmak ile ilgili anne ve baba resmi

Eşin Akrabaları

Aile saadetini teminde eşlerin dikkat etmesi, birbirlerine yardımcı olmaları gereken bir husus da sıla-i rahimdir. Yani anne baba ve akrabalarla irtibatı devam ettirmektir. Böylece aile büyür, yalnızlık hissi yok olur. Ayrıca erkek ve kadının güvenliğinde, işleri yoluna koyma ve zorlukları aşmada büyük yararlar sağlanır.

Eşler bu konuda da gerekli hassasiyeti gösterip, birbirlerinin akrabalarıyla irtibatı sağlamada makul yollar bulmalı, kendi akrabaları için istediğini karşı taraf için de isteyerek adaleti temin etmelidir. Zaten bir akrabalık söz konusu olmasa bile diğer insanlarla doğru bağlar kurmak, iyi ilişkiler içerisinde olmak her müslümanın görevidir.

Rabbimiz’in bildirdiği mahremiyet sınırlarına riayet ederek eşlerden birinin sıla-i rahim görevini yerine getirmesinden diğerinin memnuniyet duyması gerekir. Eşlerin aralarında konuşarak, çözüm yolları bularak, taraf tutmadan, ayrım yapmadan akrabalarıyla irtibata devam etmeleri, müslüman toplumun sağlam bir şekilde ayakta durması için önemlidir.

Semerkand Takvimi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: