El-Muiz ve El-Muzill Manası Nedir?

El-Muiz ve El-Muzill (c.c) manası nedir adlı yazımızda Allah’ın güzel isimlerinden iki tanesi olan El-Muiz ve El-Muzill isimlerinin manası hakkında bilgi edineceksiniz.


Allah Teâlâ’nın Muiz ism-i şerifi “şerefli kılan”, Muzill ism-i şerifi ise “zelil kılan” manasındadır. Mülkü dilediğine veren, dilediğinden alan şüphesiz ki O’dur. Gerçek mülk, ihtiyaç zilletinden kurtulmakla, şehveti kırmakla, cehaleti bertaraf etmek iledir.

Her kimin kalbinden perdeyi kaldırıp cemalini müşahede ettirirse, kuvvet vererek nefsine onu ezdirmezse, işte onu azîz kılmış ve daha dünyada iken ona mülkü vermiş olur. Kimi de gözlerini halkın ellerin dekine diktirmiş ve onu aşırı bir hırsa bürütmüş, azla kanaat etmez bir hale sokmuş ise onu zelil kılmıştır.

Bu yazı Semerkand Takvimi uygulamasından elde edilmiştir. Detaylı bilgi için uygulama ana sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir