Dünya Hayatını Değerlendirmek
İnsanın önünde ya Firavunların, Nemrudların tuttukları yol gibi cehennem yolu ya da peygamber ve velilerin tuttukları cennet yolu var. İnsan hangi yolda olduğunu iyice düşünmelidir. İmâm-ı Rabbânî hazretleri şöyle buyuruyor: “Allah Teâlâ, dünyayı ahiretin tarlası yaptı. Tohumunun hepsini yiyen ve bir taneden yedi yüz tane yapmayı elden kaçırana yazıklar olsun!
Kardeşin kardeşten ve annenin yavrusundan kaçtığı o gün için hazırlık yapmayan kişi ziyandadır. Eli boş kalır. Dünyada da ahirette de pişman olur, ah eder. Aklı olan kimse, dünyanın birkaç yıllık hayatını fırsat bilir, nimet bilir.
Bu kısa zamanda, dünyanın çabuk tükenen ve hepsinin sonu sıkıntı ve azap olan geçici zevklerine, tadına aldanmaz. Bunlarla vakit geçirmez. Bu kısa zamanda tohumunu eker. Bir tane iyi iş yaparak, sayısız meyveler elde eder. Kur’ân-ı Kerîm’de buyruluyor ki: ‘Allah dilediğine kat kat verir’ (Bakara 2/261). Bunun içindir ki birkaç günlük iyi işe karşılık sonsuz nimetler verecektir. Allah Teâlâ çok ihsan sahibidir.”
Semerkand Takvimi

🔥12 Defa Okundu

Bâhiš Muhammed

Araştırmacı Yazar. 3 hizmet vermektedir. 1 - Web Site Tasarımı 2 - Makale Yazarlığı 3 - SEO Hizmeti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir