Dominos Pizza Helal mi? Helal Sertifikası var mı?

Cevaplandıracağımız sorular;Dominos pizza helal mi?Dominos’un helal sertifikası var mı?Ürünlerinde kullanılan jambon ve pepperoni domuz etinden mi üretiliyor?Dominos yalan mı söylüyor(Gimdes‘den açıklama)? gibi daha aklımızda oluşabilicek bütün soruları Dinmatik ekibi olarak cevaplamaya çalıştık.Biz öğrendik sizde öğrenin…

Dominos Helal mi?

dominos helal mi

Selamun Aleyküm arkadaşlar;Bugün Türkiye’de pizza sektöründe adını çokça duyurmuş Dominos Pizza’nın helal mi sorusunu cevaplayacağız.Konu biraz uzun ve bir o kadar da faydalı olacak aradığınız bilgiye içindekiler kısmında kolayca ulaşabilirsiniz.

Dominos için marka çapında Dominos’a ait ne TSE ne de GİMDES‘ e kayıtlı bir helal sertifikası mevcut değildir.Ancak bununla birlikte kendi sitelerinde bazı ürün tedarikçilerinin helal sertifikası mevcuttur.Maalesef Dominos’a gönül rahatlığıyla helal diyemeyiz.Bununla birlikte ürünlerinde kullanılan Jambon ve Pepperoninin domuz etinden üretildiğine ait iddaalar mevcuttur.Bu soruları domuz eti kullanıyor mu sorusu altında bulabilirsiniz

Dominos Helal Sertifikası var mı?

Dediğimiz kendisinin bizzat Dominos TSE helal belgesi ya da Gimdes helal sertifikası bulunmamaktadır.

Ancak kendi sitelerinde Tedarikçilerimizin Helal Belgeleri kısmında 10 adet helal sertifikası bulunmaktadır.Ancak bunlar Dominos’a ait değil onlarında belirttiği gibi tedarikçilerinin helal sertifikasıdır.Ama insanın Dominos’a bu konuda inanası gelmiyor.Neden mi?

Çünkü bir zamanlar o sitede Gimdes’in helal sertifikası verdiği de gözüküyordu ancak Gimdes helal sertifikası vermediğini bunun tamamen yanlış ve sahte olduğunu Gimdes sitesinde açıklamıştır. Gimdes Dominos ile birlikte birkaç markanın daha sahte helal sertifikası kullandığını belirtti.

Dominos sahte helal sertifikası

Resimde gördüğünüz gibi en ortada duran 4 tane helal sertifikasında Gimdes’in logosu bulunuyor ve bu bilgiyi Gimdes’e helal duyarı olan kullanıcılar bildirtiyor ve Gimdes bu sertifikaların sahte olduğunu söylüyor.

Bir başka konu ise Dominos’un domuz eti kullanması ile ilgilidir

Dominos Domuz Eti var mı?

Öncelikle bu konu ne kadar Dominos’un adı geçse de sorunun kendisi ve cevabı Dominos’un et tedarikçileri ile ilgili,şu şekilde ki Dominos’un bildiğimiz gibi bir hazır pizza hizmeti sunan bir şirkettir.Pizza diğer fast foodlara göre daha çok alt malzeme barındırıyor.Bunlardan jambon ve pepperoni için domuz etinden üretiliyor denilmiştir.

Bu yüzden Dominos’un işi zor ki çoğu fast food firmasında olduğu gibi onlar için de Domiso pizza domuz eti kullayor! gibi iddaalar maruz kalmıştır.

Konu hakkında araştırma yapmaya kalkıştığınız zaman önde gelen forumlarda şu iki görüş çakışıyor?

Bir taraf domuz etinin kesinlikle Türkiye’de olmayacağına bundan dolayı üretilse bile çok pahalı olucağından Dominos’un böyle birşeyi yapmak istese bile kendi zararına olduğunu belirtiyor.

Diğer bir tarafın ortak görüşü ise Türkiye’de domuz çiftliklerinin bulunmasıdır. Bunun nedeninde domuzun çok fazla sayıda üreyebiliyor ve yavruların bir kaç ayda tüketilebilecek boyuta gelmesinden dolayı ticari bakımdan jambon ve pepperoni yapımında kullanılan diğer hayvanlara göre daha karlı olmasıdır,diyorlar.

Bizim konumuz domuz çiftlikleri değil ve ya bu iki görüşü tarışmakta değil.Bizim konumuz Dominos’a jambon ve pepperoni tedarik eden firmaların domuz eti kullanıp kullanmaması ve helal sertifikası olup olmamasıdır.

Tedarik eden firmalara baktığımız zaman bunların Polonez ve Namet olduğunu görüyoruz.Namet‘de Polonez’de bizzat kendi sitlerinde TSE helal belgesine sahip olduklarını göstermişlerdir.Buradan da domuz eti kullanmadığını öğrenmiş oluyoruz.

Dominos’a domuz eti kullanıyor iddaası aslen polonez markası için rakip firması tarafından kurulmuş bir oyun olduğu açıklandı.Firmanın adını karalamak için yapılan bu karalama kampanyası yetkililer tarafında çözüldü.Konu çok uzun olduğu için burada yer vermeyeceğiz.

Jambon ve pepperoni hakkında bizzat Dominos’tan cevap almak için onlara bir mail yolladık aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Dominos’tan Gelen Cevap…

Henüz cevap alamadık…Kısa bir süre sonra tekrar göz atın.

Dominos Sağlıklı mı?

Dominos sağlıklı mı?Dominos bir hazır pizza hizmeti veren bir şirkettir.Bunda dolayı pizza sağlıklı mı diye sormalıyız.

Bu konu hakkında İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Radyasyon Onkolojisi Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Dizdar’ın konu hakkında röportajı vardır.Yazı ana hatları şu şekildedir.

Usulüne uygun,doğru ve taze malzemelerle yapılan pizza hem sağlıklı hemde besleyici bir yiyecektir.Pizza hamburger ürünlerine göre çok daha iyidir.Çünkü hamburger etleri birçok işleme maruz kalmaktadır.Pizza için bir abur cubur diyemeyiz.Kendisi dengeli beslenmek için faydalıdır.Ve pizzanızı evde yapın ve dondurulumuş olarak satılan pizzalardan uzak durmaya çalışın.


“Kullanılan malzeme bütün beslenme yaklaşımlarına göre fazlasıyla dengelidir. İnce hamur fazla karbonhidrat yükü getirmez, domates sosu, peynir ve kullanılan sebzeler de diğer besleyici unsurları sağlar. Zeytin, biber, kapari gibi bileşenleri de sayarsanız pek ‘fast-food’ denemez. Bunun bir istisnası kullanılan sosis, sucuk gibi bileşenlerin kalitesiz olmasıdır. Zira malzemenin zengin olması pizzanın kaliteli olmasını sağlamaz. Ama iyi şarküteri ürünleri kullanıyorsanız zaten lezzet sorununuz yoktur. Kullanılan malzeme kaliteli, taze olursa kilo yapmaz. Öyle olsaydı İtalyanlar bol miktarda pizza tüketiyor, onlarda kilo sorunu olurdu”

Oda tv DR.Dizdar pizza sağlıklı mı?

SON

Yazıyı buraya kadar okuduğunuz için teşşekkür ederim.Umarım fayda elde etmişsinizdir.Yazı hakkındaki duygularınızı emojiler ile belirtebilir.Fikirlerinizi yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Allah’a emanet olun.Selamun Aleyküm…

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir