Diş Taktırma Ve Gusül Sorusuna Cevap

Sorunun Başlığı: Diş Taktırma Ve Gusül

Soru:

Cenabet halde sabit takma diş taktırılırsa daha sonra alınacak gusül abdesti kabul olur mu?

Cevap:

Esselamu Aleykum kardeşim, forumda mezhebinin Hanefi olduğunu belirtmişsin. Hanefi Mezhebinde ağız ve burun dış organlardan sayıldığı için yıkanması lazımdır. Eğer yıkanmaz ise gusül abdesti olmaz.

Diş taktırma ve gusül hakkındaki sorun için yapılması gereken iki şey vardır:

  1. Eğer diş daha taktırılmadıysa gusül abdesti alınıp öyle takılması gerekir.
  2. Eğer diş taktırıldıysa, Şafi mezhebinde ağız ve diş dış organlardan sayılmadığından ve bu nedenle yıkanması gerekmediğinden dolayı, bu hususta şafi mezhebine tabi olunur.

 

Not: İkinci durumda şafi mezhebine uymak zaruret olduğu zamanlarda geçerlidir. Eğer dişin çıkarılma şansı varsa veya daha takılmayışa bu konuda şafi mezhebine uyulmaz.

 

Not: Eğer zaruretten dolayı şafi mezhebine uyulacaksa yapılması gereken sadece uyulacak konuda şafideki hükmü bilinerek “şafiye göre niyet ettim” demesi yeterli olacaktır.

 

Burada dikkat edilmesi gerek bir özellikle şafiye göre niyet edecek kişinin bu hususun şafi mezhebine göre olan hükmünü bilmesi lazım. Yani gusül abdesti alırken “şafide ağız ve burun dış organlardan sayılmıyor bu yüzden gusül alırken yıkanması farz değildir, ben bu konuda şafiye tabi oldum” diye söylemesi gerekir.

 

Fakat şu durumda şafiye tabi olmak geçerli olmaz. Eğer takma dişi bir başkasına takmışsınız ve hükmü siz biliyorsunuz ama takma dişi taktığınız kişi bilmiyor. Sonra siz o kişiye “bu hususta şafiye tabi oldum de oluyor merak etme” dediniz, adam da neden olduğu bilmeden böylece tabi olmaya niyet etti, işte bu caiz değildir böyle yapılan ibadet sahih olmaz.

 

Bu yüzden bu hususlara dikkat edilmesi gerekir, eğer bu konu hakkında başka soru ve sorunlarınız varsa yorumlarda bizlere bildirmekten çekinmeyiniz.

Saygılarımızla,

Dinmatik – Güvenli İslam Sitesi

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir