0

Dinimizde affetmek ve bağışlamanın önemi adlı yazımıza hayırla geldiniz. Bu yazımızda İslamda affetmek  ve merhamet hakkında bilgiler vereceğiz. İnşallah faydalı olur.

İslamda Affetmek ve Merhamet Nedir?

Affetmek ve merhamet, “hatayı bağışlamak, silmek, yok etmek ve cezalandırmamak” demektir. Af demek, kısas ve tazminat gibi hak ettiği bir şeyi almayıp sahibine bağışlamak demektir. Allah Teâlâ’nın affı, kulunun günahlarını silip onu sorgulamaması, cezalandırmamasıdır.

Affedici Olmak Nedir Kısaca?

Affedici olmak nedir diye soracak olursanız: İnsanların affedici olmaları kendilerine yapılan haksızlıkları bağışlamaları, herkesle iyi geçinmeleri ve onları en iyi şekilde idare etmeleri demektir. Ârifler kendilerine karşı suç işleyenlere müsamahakâr davranır, Resûli Ekrem’in ahlâkını örnek alarak öfkelerine hâkim olurlar.

Affetmek İle İlgili Hadisler

Peygamber Efendimizin affetmek ile ilgili hadisler çokça söylemiştir. Çünkü Efendimiz bağışlamak ve affedici olmak hakkında vaaz etmiş, tavsiyelerde bulunmuş ve kendisi de en iyi şekilde yerine getirmiştir. Evet, Resûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) nefsi için hiç kimseye öfkelenmemiş, fakat Allah Teâlâ’nın yasakları çiğnendiğinde kızmış ve gereğini yapmıştır.

Affetmek ve merhamet hakkında bağışlama resmi

Hz. Aişe’den Affetmek İle İlgili Sözler

İslamda affetmek ile ilgili hadisler olduğunu ve Peygamber Efendimizin bu konuya bizzat kendisi de uygulayarak çokça önem verdiğini yukarıda belirtmiştik. Şimdi ise Hz. Aişe’den (r.anha) affetmek ile ilgili sözler aktararak affetmenin önemi ve insana kazandırdıkları nelerdir, bilgi sahibi olacağız.

Hz. Âişe annemiz (radıyallahu anhâ) diyor ki:

“Resûl-i Ekrem’in (sallallahu aleyhi vesellem) bir kere olsun, nefsi adına intikam almaya kalkıştığını görmedim. Ancak yüce Allah’ın yasakladığı haramlardan biri işlendiğinde en fazla o kızardı.

Yine Resûlullah iki şey arasında muhayyer bırakıldığı takdirde, günah olmadıkça, daima kolay olan işi tercih ederdi.”

Bir başka hadis “bağış ve merhamet” adlı yazımızda bulunmaktadır. O yazıyı okuyarak konu ile ile ilgili başka hadis öğrenebilirsiniz.

Affedici olmak Semerkand Takviminden alınmış ve geliştirilerek yayınlanmıştır. Semerkand takvimi uygulamasını indirerek sizde hoşgörü ve bağışlama ile ilgili hadisler ve ayetler öğrenebilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

+ +
0
+
+ +
0
+
+ +
0
+
+ +
0
+
+ +
0
+
+ +
0
+
+ +
0
+
Bâhiš Muhammed
Dinmatik İslam Sitesini Yöneten Araştırmacı Yazar.

0 Yorum

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı