Dinimizde Affetmek ve Bağışlamanın Önemi » İslamda Affetmek Merhamet

Dinimizde affetmek ve bağışlamanın önemi adlı yazımıza hayırla geldiniz. Bu yazımızda İslamda affetmek  ve merhamet hakkında bilgiler vereceğiz. İnşallah faydalı olur.

İslamda Affetmek ve Merhamet Nedir?

Affetmek ve merhamet, “hatayı bağışlamak, silmek, yok etmek ve cezalandırmamak” demektir. Af demek, kısas ve tazminat gibi hak ettiği bir şeyi almayıp sahibine bağışlamak demektir. Allah Teâlâ’nın affı, kulunun günahlarını silip onu sorgulamaması, cezalandırmamasıdır.

Affedici Olmak Nedir Kısaca?

Affedici olmak nedir diye soracak olursanız: İnsanların affedici olmaları kendilerine yapılan haksızlıkları bağışlamaları, herkesle iyi geçinmeleri ve onları en iyi şekilde idare etmeleri demektir. Ârifler kendilerine karşı suç işleyenlere müsamahakâr davranır, Resûli Ekrem’in ahlâkını örnek alarak öfkelerine hâkim olurlar.

Affetmek İle İlgili Hadisler

Peygamber Efendimizin affetmek ile ilgili hadisler çokça söylemiştir. Çünkü Efendimiz bağışlamak ve affedici olmak hakkında vaaz etmiş, tavsiyelerde bulunmuş ve kendisi de en iyi şekilde yerine getirmiştir. Evet, Resûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) nefsi için hiç kimseye öfkelenmemiş, fakat Allah Teâlâ’nın yasakları çiğnendiğinde kızmış ve gereğini yapmıştır.

Affetmek ve merhamet hakkında bağışlama resmi

Hz. Aişe’den Affetmek İle İlgili Sözler

İslamda affetmek ile ilgili hadisler olduğunu ve Peygamber Efendimizin bu konuya bizzat kendisi de uygulayarak çokça önem verdiğini yukarıda belirtmiştik. Şimdi ise Hz. Aişe’den (r.anha) affetmek ile ilgili sözler aktararak affetmenin önemi ve insana kazandırdıkları nelerdir, bilgi sahibi olacağız.

Hz. Âişe annemiz (radıyallahu anhâ) diyor ki:

“Resûl-i Ekrem’in (sallallahu aleyhi vesellem) bir kere olsun, nefsi adına intikam almaya kalkıştığını görmedim. Ancak yüce Allah’ın yasakladığı haramlardan biri işlendiğinde en fazla o kızardı.

Yine Resûlullah iki şey arasında muhayyer bırakıldığı takdirde, günah olmadıkça, daima kolay olan işi tercih ederdi.”

Bir başka hadis “bağış ve merhamet” adlı yazımızda bulunmaktadır. O yazıyı okuyarak konu ile ile ilgili başka hadis öğrenebilirsiniz.

Affedici olmak Semerkand Takviminden alınmış ve geliştirilerek yayınlanmıştır. Semerkand takvimi uygulamasını indirerek sizde hoşgörü ve bağışlama ile ilgili hadisler ve ayetler öğrenebilirsiniz.

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir