Dini Soru Sor İmamlar Cevaplıyor » Dini Soru Sorma Sitesi

Youtube DİNMATİK kanalı üzerinden yukarıda verilen videoya yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Başka yollardan gelen sorular cevaplanmamaktadır. Youtube DİNMATİK kanalına abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Dini soru sor imamlar cevaplıyor. Dini soru sorma sitesi yazımıza hayırla geldiniz. Bu yazımızda Dini sorular nasıl sorabileceğinizi ve bu sorduğunuz İslami sorulara cevap nasıl alabileceğinizi öğreneceksiniz. Eğer İslam Dini hakkında soru sormak ve hocalardan cevabını almak istiyorsanız o zaman tam yerindesiniz. Çünkü bu sitede “dini soru sormak istiyorum” diyen herkese yardım ediliyor ve soruları kaynaklardan araştırılarak hocalarımız tarafından cevaplanıyor. Sen yeter ki Dini soru sor imamlar cevaplıyor olacaktır.

Cevaplar DİNMATİK YOUTUBE KANALI‘mızda yayınlanmaktadır. Cevapları görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Dini Soru Sormak İstiyorum Nasıl Sorabilirim?

Dinmatik – Dini soru sorma sitesi aracılığı ile sorularınızı çeşitli yerlerden sorabilirsiniz. Aşağıda maddeler halinde Dini soru sorma yöntemlerini anlattık. İstediğiniz yöntem aracılığı ile dini soru sor imamlar cevaplıyor olacaktır.

Not: Sorular sadece Youtube üzerinden sorulmaktadır. Youtube DİNMATİK kanalındaki yazının başında verilen videoya yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz…

Dinmatik – İslam Sitesi Ekibi

1- Canlı Dini Soru Cevap – Dini Sorular Canlı Destek

Dini soru sorma sitesi yazımızda İslami soru sorma yöntemi olarak ilk sırada “dini sorular canlı destek” sistemini anlatmak isterim. Çünkü bu sistem en kullanışlı sistem olup aynı zamanda da en verimli sistemdir.

Canlı dini soru sor imamlar cevaplıyor hizmetinden yararlanmak istiyorsan aşağıdaki adımları takip edebilirsin.

 1. Adım: sitemizin sağ alt köşesinde aşağıdaki resimde göründüğü gibi “İslami Canlı destek köşesi” bulunmaktadır. 
Dini Soru Soru Sor İmamlar Cevaplıyor Sitesinde İslami Canlı Destek Köşesinin Konumu

“Mesajınızı buraya yazın” kısmından bizimle iletişime geçebilirsiniz. Örnek olarak aşağıda bir misafir kullanıcının “esselamu aleykum” olarak gönderdiği mesaj ve buna cevap olarak hocalarımızın “aleykum selam” olarak gönderdiği mesaj vardır.

Dini Soru Sor İmamlar Cevaplıyor Canlı Destek Konuşma Pencere Örneği

Aşağıdaki resim de yukarıdaki resmin sadece canlı destek köşesi gösterilmektedir.

C:\Users\MuhammedFurkan\Pictures\Screenshots\islami destek konuşmaları yakından.JPG
İslami Destek Konuşmalarının Yakından Resmi

Yukarıdaki gibi İslami aklınıza takılan soruları sorabileceğiniz canlı destek köşesi ile dini soru sor imamlar cevaplıyor olacaktır. Sizler İslami sorular sorduğunuzda hocalarımıza bildirim gitmektedir. Hocalarımız sizlere bundan sonra İslami sorulara cevap alabilmeniz için yardımda bulunacaktırlar.

İslami Canlı Destek Köşesi Hakkında Detaylı Bilgi

İslami canlı destek köşesi aracılığı ile İslami sorular ve cevapları alırken sorun yaşamamanız ve en yararlı şekilde kullanabilmeniz için canlı destek köşemizin nasıl çalıştığı hakkında bilgi verelim.

Canlı Destek Sistemimizin Görünümleri

İslami canlı destek köşesi her zaman yukarıdaki resimlerde göründüğü gibi görünmez. Durumlara göre görünümü farklılık gösterebilir. Görünümleri iyice anlamamız çevrimiçi soru cevap esnasında sıkıntılarla karşılaşmamamız için katkı sağlayacaktır.

Dini soru sor imamlar cevaplıyor hizmeti dahilinde İslami canlı destek sistemimizin temel olarak iki görünümü vardır?

 1. Online – Çevrim İçi Modu
 2. Offline – Çevrim Dışı – Dışarıda Modu

Dini sorular iletişim için eğer hocalarımız çevrimiçi ise yukarıda “İslami canlı destek köşesi” olarak gösterdiğimiz resimdeki gibi bir alan görürsünüz. Yukarıda anlattığımız gibi hiçbir sıkıntı yaşamadan çevrim içi dini soru sor özelliğinde yararlanabilir ve çevrim içi İslami sorulara cevap bulabilirsiniz.

C:\Users\MuhammedFurkan\Pictures\Screenshots\islami canlı destek köşesi masaüstü görünümü.JPG
Dini Soru Sor İmamlar Cevaplıyor İslami Canlı Destek Köşesi Masaüstü Görünümü

Çünkü bu resim masaüstü cihazlarına özel olup mobillerde farklı görünmektedir. Mobilde nasıl göründüğünü aşağıdaki resimden öğrenebilirsiniz.

C:\Users\MuhammedFurkan\Pictures\Screenshots\islami canlı destek köşesi mobil görünümü.JPG

Eğer mobilden giriyor iseniz ve sayfanın sağ alt köşesinde yukarıdaki gibi bir buton görmüyor iseniz buraya tıklayarak gelişmiş mobil sürüme geçiş yapın sonra dini sor imamlar cevaplıyor olacaktır.

2. Offline – Çevrim Dışı Dışarıda Modu

Eğer İslami sorulara cevap veren hocalar online değil ise o zaman penceremizin görünümü değişip offline – dışarıda modu halinde aşağıdaki gibi görünmektedir.

C:\Users\MuhammedFurkan\Pictures\Screenshots\islami canlı destek köşesi çevrimdışı mesajı.JPG
İslami Canlı Destek Köşesinin Çevrimdışı Mobil Görünümü

Mesaj Bırakarak Dini Soru Sor İmamlar Cevaplıyor

İslami soru sormak istiyorum diyorsan ve çevrim içi destek alamıyorsan korkma! Dini soru sor imamlar cevaplıyor hizmetimizde çareler tükenmez.

Eğer çevrim içi dini soru cevap sistemimiz aktif değil yani hocalarımız online değil ise sende o zaman çevrim içi dini soru sorma yerine bizlere mesaj atabilir ve hocalarımız çevrim içi olduğu zamanda sana geri dönüş yapabilirler.

Çevrim içi soru çöz de çalışan hocalarımız yoğun olduğu ve işleri olduğu zamanlarda online olarak gözükmez. Böyle zamanlarda soru cevap şekli dini bilgiler almak için aşağıdaki adımları izleyerek bizlere mesaj bırakabilirsin.

 1. Adım: İslami canlı destek sistemiz aslında çevrim içi İslami soru cevap için kurulmuştur. Yukarıda resimler ile de anlattığımız gibi hocalarımız online olduğu zaman çevrimiçi İslami soru sor cevaplasınlar. Fakat hocalarımız çevrim içi olmadığı zamanlarda “İslami canlı destek sistemi” “mesaj bırakma sistemi” olarak gösteriyoruz. Aşağıdaki resimdeki gibi “mesaj bırakın” butonuna tıklayarak dini soru sor imamlar cevaplıyor olacaktır.
C:\Users\MuhammedFurkan\Pictures\Screenshots\islami canlı destek köşesi çevrimdışı mesajı.JPG

Eğer İslami soru ve cevaplar için söylediğimiz gibi yukarıdaki düğmeye tıkladıysanız aşağıdaki resimdeki gibi bir pencere sizi karşılayacaktır.

C:\Users\MuhammedFurkan\Pictures\Screenshots\islami destek köşesi çevrim içi değiliz penceresi.JPG
İslami Destek Köşesi Çevrim İçi Değiliz Penceresi

Kendinizi Tanıtın

İslami soru cevap için isminiz ve mail adresinizi buraya yazmanız faydalı olacaktır. Çünkü İslami sorulara cevaplar verildiğinde mail adresine bildirim gönderilir.

Eğer isi ve mail adresi yazmadan İslam’la ilgi sorular sormak istiyorsanız o zaman Google veya Facebook adresleriniz ile oturum açabilir ve rahatlıkla İslami soruları ve cevapları bizlere ulaştırabilirsiniz. Size en rahat gelen yöntem ile dini soru sor imamlar cevaplıyor olacaktır.

Telefon Numarası

İslami sorular ve cevapları için telefon numaranızı yazmanız sizin için faydalı olacaktır. Çünkü böylelikle İslami hizmetler den mesaj bildirimi alarak yararlanabilirsiniz.

Not: Telefon numaranızı isterseniz yazmayabilirsiniz. Numara sadece “İslami soru sor cevap al” sisteminden mesaj bildirimi alarak yararlanmak isteyenler içindir.

İslami soru ve cevaplar hizmeti için vermiş olduğunuz telefon numarası kimselerle paylaşılmaz. Tarafımızca da sadece “İslami soru ve cevapları” bildirmek için kullanırız. Dini soru sor imamlar cevaplıyor hizmeti her zaman sizin iyiliğinizi düşünmektedir.

Mesaj

Eğer “Din hocasına soru sormak istiyorum” diyorsanız Dini bilgi soru ve cevapları buraya yazarak bize ulaştırabilir “dini kaynaklar soru cevap” hizmeti ile sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Mesaj Gönder

Dini bir soru sorduğunuzda artık tek yapmanız gereken “mesaj gönder” butonuna basmak olacaktır. Eğer dini soru cevap yazıp mesajı gönder butonuna tıkladıysanız aşağıdaki resim gibi bir pencere ile karşılaşacaksınızdır.

Dini soru formu doldurma örneği:

C:\Users\MuhammedFurkan\Pictures\Screenshots\islami canlı destek köşesi örnek mesaj gönderisi.JPG
İslami Canlı Destek Köşesi Örnek Mesaj Gönderimi

Dini soru paylaşımı sonrasından gözüken pencere örneği

C:\Users\MuhammedFurkan\Pictures\Screenshots\islami canlı destek köşesi mesaj gönderilme örneği.JPG
İslami Canlı Destek Köşesi Mesaj Gönderilme Örneği

Eğer buraya kadar adımları uyguladıysanız sorunuz dini soru hattı adresine ulaşmıştır. Eğer başka dini soru cevaplama da bilgi almak istiyorsanız yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi “başka bir tane gönder” düğmesine tıklayarak başka bir sorunuzu dini soru hattı adresine gönderebilir ve Dini soru sor imamlar cevaplıyor hizmetimizden her zaman faydalanabilirsiniz.

Başka bir soru göndermek istediğinizde ise tekrardan bilgilerinizi yazmanız gerekmiyor, çünkü artık kayıtlı olmuş oluyorsunuz. Eğer başka bir bilgisayardan girer iseniz aynı bilgileri kullanarak oturum açarak giriş yapabilir ve İslami sorular sormaya devam edebilirsiniz. Dini soru sor imamlar cevaplıyor hizmeti her zaman daha iyisini yapabilmek için uğraşıyor.

Canlı Destek Kayıt Olmak ve Oturum Açmak İçin

İslami sorulara canlı destek için kayıt olmak dini sorulara cevap gelmiş mi diye kontrol etmek için çok yararlı bir yöntemdir. Ayriyeten istediğiniz zaman istediğiniz yerden giriş yapabilir ve canlı İslami soru cevap özelliğinden tanınmış kişi olarak devam edebilirsiniz.

Dini soru sor imamlar cevaplıyor hizmetine kayıt olmak ve oturum açmak 3 şekilde gerçekleşmektedir.

 1. Facebook Hesabı ile giriş yapmak.
 2. Google Hesabı ile giriş yapmak.
 3. İsim, Soy İsim ve Mail Adresi ile kayıt olup giriş yapmak.

Bu 3 madde ile oturum açabilmek için aşağıdaki resimde alt kısımda bulunan “oturum aça” tıklamak yeterli olacaktır. Sonra Facebook ve Google hesabı seçilebilir veya İsim, Soy isim ve mail adresi ile kayıt olunarak oturum açılabilir. Sonrasında dini soru sor imamlar cevaplıyor hizmetinden faydalanabilinir.

C:\Users\MuhammedFurkan\Pictures\Screenshots\islami canlı destek köşesi kayıt olma ve oturum açma.JPG
İslami Canlı Destek Köşesi Kayıt Olma Ve Oturum Açma

Kayıt işlemi gerçekleştirdikten ve oturum açtıktan sonra dini konularla ilgili soru ve cevaplar ile merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz. Dini soru sor imamlar cevaplıyor olacaktır.

3. Dini Soru Sorma Sitesi Sayfasından Soru Sormak

Dini soru sorma sitesi sayfası ile yani okuduğunuz bu yazı adresinden soru sorabilirsiniz. Yani dini soru cevap sitesi için başka yerlere gitmenize gerek yok 🙂 . Bu yazının başındaki İslami Forum sayesinde dini soru sor imamlar cevaplıyor olacaktır.

Aşağıda İslami soru sorma forumu resmi verilmiştir. Resimde verilen islami formu yazının başında gözükmüyor ise buraya tıklayabilirsiniz.

C:\Users\MuhammedFurkan\Pictures\Screenshots\islami soru sorma forumu.JPG
İslami Soru Sorma Formu

Yukarıdaki İslami forum resmi yazının en başında bulunan İslami forum ‘un resmidir. Forumu düzgün bir şekilde doldurduktan sonra gönder tuşuna basarak gönderebilir ve Dini sorular ve cevaplar hakkında merak ettiğini sorabilir ve cevabını öğrenebilirsin.

Dini soru sor ile ilgili üçüncü yöntemimiz de bu kadar. Şimdi ise dini sorular hakkında dördüncü maddemize geçelim

4. Yorum Yazarak Dini Sor İmamlar Cevaplıyor

Dini soru sorma sitesi olarak yazdığımız bu yazının dördüncü maddesi “yorum yazarak dini soru sor” başlığı altında olacaktır.

İstediğiniz yazının altındaki yorum bölümünden o yazı ile alakalı dini sorular sorabilirsiniz. Eğer soracağınız İslami soru hakkında her hangi bir yazı bulamadıysanız bu yazının altına yorum yazara İslami sorular sorabilir ve hocalarımız tarafından cevaplar alabilirsiniz.

İslami sorular sormak için giriş yapmanıza gerek yoktur. Her misafir dini soru sorma sitesi adlı yazımızın altına yorum yazarak sorularını bizlere ulaştırabilir.

5. Mail Adresi İle Dini Soru Sor İmamlar Cevaplıyor 

İslami sorular sormak için dini soru sorma sitesi olarak hazırladığımız bu yazının beşinci maddesi ise mail atarak İslami sorular sormak hakkında olacaktır.

Müsait olmayabilirsiniz. Belki bir toplantıdasınızdır. O zaman sadece bir dakikanızı ayırıp mai atarak İslamiyet hakkında her türlü sorularınızı sorabilirsiniz. Tek yapmanız gereken aşağıda vereceğimiz mail adresimize sorunuzu açıklayıcı bir şekilde yazıp göndermek olacaktır. Seni yeter ki Dini soru sor imamlar cevaplıyor olacaktır.

Mail adresimiz: yazar@muhammedfurkanakdogan.com.tr

Aklınıza takılan cevabı bulunamayan sorular var ise dini soru sorma sitesi sayesinde İslamiyet hakkında her türlü sorular, en kısa zamanda araştırılıp cevaplanmaktadır.

6. Dini Soru Sorma Forumu İle Dini Soru Sor İmamlar Cevaplıyor

Dini soru sorma sitesi olarak yakında faaliyete girecek olan dini soru sorma forumu aracılığı ile Dinimiz İslam ile alakalı her türlü sorularınızı sorabilirsiniz.

Dini soru sorma sitesi olarak her geçen gün daha da gelişmekteyiz. “Dini soru sor cevap bul” diyen herkese yardım için uğraşıyoruz. Bu yüzden sadece tek bir sistem değil birçok yol ve yöntem ile İslamiyet hakkında sorulan her soruya kaynaklarıyla cevaplıyoruz.

Yine bu “Dini soru sor imamlar cevaplıyor” başlığı altında büyük bir proje üzerinde çalışıyoruz. Dini soru sorma forumu olarak adlandırdığımız bu proje ile insanlar artık daha rahat bir ortamda sorularını sorabilecekler.

Bu forumumuz ile ilgili detaylı bilgiyi yayınlayacağımız “İslami Soru Sorma Forumu” yazımızda açıklayacağız. Oradan bu projenin ayrıntılarını daha detaylı bir şekilde öğrenebileceksiniz.

7. Alo Fetva Hattı Mı? Telefon İle Arayarak Dini Soru Sor İmamlar Cevaplıyor

Dini soru sorma sitesi olarak herkese uygun soru sorma yöntemleri oluşturmaya çalışıyoruz. Herkese nasıl kolay geliyorsa öyle sormasını sağlamak için uğraşıyoruz. Kimisi “canlı soru sor cevaplasın” diyor, kimisi “mesajla dini soru sor imamlar cevaplıyor ” diyor kimisi de “telefonla ara hocaya sor cevaplasın” diyor.

İşte bu yüzden “alo fetva hattı” adlı projemizi geliştirmeye devam ediyoruz. Yakında açılacak olan bu sistem ile İslamiyet hakkında merak edilen sorular hocalarımız tarafından telefon desteği ile cevaplanacaktır

Dini Soru Sorma Sitesi İle Neler Sorabilirim?

Dini soru sorma sitesi olarak neler sorabileceğiniz hakkında da biraz bahsedelim. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki İslamiyet hakkında her türlü sorular, hocalarımız tarafından yanıtlanmakta olduğundan istediğinizi sorabilirsiniz. Ama yine de sınıflandırmak gerekirse aşağıdaki kategorilerden dini soru sor imamlar cevaplıyor.

 • İslam ahlakı soruları sorabilir ahlak ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.
 • İslam bilgi soruları sorabilir ve İslami Bilginizi geliştirebilirsiniz.
 • islam fıkhı soru cevap alarak Fıkıh ilmine dair merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.
 • islam hukuku soru cevap alarak ta İlahiyat derslerinize çalışabilirsiniz.
 • islam ibadet soruları ile daha güzel ve yanlışsız ibadet nasıl yapılır, onu öğrenebilirsiniz.
 • islam ilmihali soru cevap platformu ile ilmi halimizi geliştirebilirsiniz.
 • islam kültürü soruları ile İslam Kültürü ile alakalı merak ettiğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz.
 • islam medeniyeti soruları sorarak medeniyet hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 • islam mezhepleri soruları sor sistemi aracılığı ile her mezhepten sorular sorabilirsiniz.
 • islami bilgi soruları ile bilginize bilgi katabilirsiniz.
 • islami derin soru sorabilir derin bilgiler elde edebilirsiniz.
 • islami şeyler hakkında sorularınızı her zaman bekliyoruz.
 • islami dini sorular sorma adresi olarak sorularınızı en kısa sürede cevaplamaya çalışacağız.
 • islami evlilik soruları sorarak evlilik hakkında merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.
 • islami felsefi sorular ile felsefe ile İslam arasındaki bağları öğrenebilirsiniz.
 • islami fıkıh soruları sor hocalar cevaplasın.
 • islami genel kültür soru ve cevapları ile genel kültürünüzü geliştirebilirsiniz.
 • islami güncel sorular sorabilir ve güncel konular hakkında bilgi edinebilirsin.
 • islami güzel sorular ile güzel cevaplar alabilir ve hayatınızı güzelleştirebilirsiniz.
 • islami ilginç sorular olsa bile sormaktan çekinmeyin hocalarımız her türlü soruya cevap vermek için araştırma yapacaklardır.
 • İslami komik sorular aklınızda varsa komik diye sormaktan çekinmeyin, büyük bir ciddiyetle cevapları sizlere ulaştıracağımızdan emin olabilirsiniz.
 • islami kültür soruları sorabilir ve kültürünüzü geliştirebilirsiniz.
 • islami mahrem sorular varsa sorularınızı sorarken özel olduğu belirtirsiniz. O zaman sorunuz hiçbir yerde paylaşılmaz sadece sizlere gönderilir.
 • islami mantık soruları sorarak Mantık ilmi ile alakalı bilmek istediklerini öğrenebilirsiniz.
 • islami sohbet soru cevap yapabiliriz. Sağ alt köşeden bizlerle sohbet etmeye başlayabilirsiniz.
 • önemli dini soru sorarak önemli cevaplar alabilirsiniz.
 • temel dini bilgiler soruları ve cevapları (temel dini bilgiler ile ilgili sorular)
 • dini evlilik soruları ile evlilik hakkında oluşan sıkıntılara çözüm bulabilirsiniz.
 • dini hitabet soruları ve cevapları istediğiniz zaman elde edebilirsiniz.
 • dini ilmihal soruları ile ilmihal ilmini ayrıntılarıyla öğrenebilirsiniz.
 • dini islam soruları ile İslam’ın güzelliklerine kavuşabilirsiniz.
 • dini genel sorular (dini güncel sorular)
 • dini nikah soruları sorabilir nikah hakkında güvenilir kaynaklardan bilgi alabilirsiniz.

Sorulan Soruların Cevaplarına Nereden Ulaşabilirim?

İslami Sorulan soruların cevabı DİNMATİK YOUTUBE KANALI‘nda yayınlanmakta olup özel olarak mail adresinize de gönderilmektedir. Cevapları görmek için buraya tıklayabilirsiniz. Yeter ki dini soru sor imamlar cevaplıyor olacaktır.

Rabbimizin Tevfik ve İnayetiyle… Hayırla Kalın… Allah Teâlâ’ya Emanet Olun…

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

76 thoughts on “Dini Soru Sor İmamlar Cevaplıyor » Dini Soru Sorma Sitesi

  1. Selam kardeşim, “Gulmu Kul mu” başlığı altında sorduğun soruya cevap gelmiştir. Sitemizin ana sayfasından, soru ve cevap köşesi kategorisinden veya Aşağıdaki adrese tıklayarak cevabı öğrenebilirsin.
   Not: Eğer Adres linkine tıklanmıyor ise linki kopyalayıp tarayıcının adres çubuğuna yapıştırın.
   https://www.dinmatik.com/ihals-suresi-gul-diye-mi-okunur-yoksa-kul-diye-mi-surelerin-okunusu/Saygılarımızla,
   Dinmatik – İslam Sitesi Ekibi

 1. Selamunaleyküm hocam bir konu hakkında gerçekten yardımınıza ihtiyacım var,evlenme arefesinde olduğum bir bayan var,kendisi imam hatip mezunu din kültürü öğretmeni bende doktorum ,çok yakında isteme falan olacak 8 aydır görüşüyoruz görüşmeye başladığımız ilk ayın sonunda ben depresyon atağı geçirdim gerçekten yanımda durdu, yemek yiyemeyen konuşmakta bile zorlandığım günlerde Benimle ilgilendi ,benim için çok zor oluyor bu dönemler önceden de fakültede bir kere atak geçirmiştim,fakat benim bu sıkıntılı dönemlerinde Allah affetsin dini duygular dahil tüm duygularım yok oluyor ve bu yüzden bu süre zarfında yanlış işler de yaptık ,günahımı anlatıp sizi de şahit tutmak istemiyorum, bu hatalar bir süre daha devam etti sürekli pişman olup tevbe ediyorduk ama yine de bulaşıyorduk Allah affetsin ,şu noktada ise ben kendim gerçekten tüm günahlarıma rağmen Allah rızası için çalışan ümmeti Muhammed için çalışan bir mümin olmak istiyorum ,benim bu düşünce değişimimden sonra bu bayanın birçok şeyi gözüme batmaya başladı; tesettürü ,kolye bileklik takıyor ,sinemaya gitmek istiyor ben eve tv almayalım istiyorum o olmaz diyor mesela düğünde dans edelim istiyor ,evlilik teklifi istiyor ,ben bunlar yanlış olmaması lazım deyince de üzülüyor (yanlış olduğunu kabul ediyor ama nefis diyor) nikahtan al beni düğün olmasın diyip küsüyor ,bu noktada benim yaşantı ve tesettür olarak istemediğim biri ama şu an ben bu iş olmaz desem o yanlışlarımızdan sonra ortada kalır bu kız benim vicdanında asla el vermez,sevgi olarak duygularımda var ona karşı,ayrıca çok zor zamanlarımda yanımda durdu ayrıca isteklerime de geliyor evlenince pardesüye girmeyi kabul etti ve bu hastalığımla beni kabul ediyor ,teraziye koyduğumuzda bunları sizce evlilikten vazgeçirecek bir durum söz konusumu hakkınız helal edin şimdiden Allah razı olsun

  1. Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatühü Yunus kardeşim.”Evlilikten Vazgeçmek” başlığı altında sorduğun soruya cevap gelmiştir. Sitemizin ana sayfasından, soru ve cevap köşesi kategorisinden veya Aşağıdaki adrese tıklayarak cevabı öğrenebilirsin.
   Not: Eğer Adres linkine tıklanmıyor ise linki kopyalayıp tarayıcının adres çubuğuna yapıştırın.
   Yazı adresi: https://www.dinmatik.com/evlilikten-vazgecmek-ile-ilgili-sorunun-cevabi/
   Saygılarımızla,
   Dinmatik – İslam Sitesi

 2. Hocam ben kocamdan habersiz cinsel içerikli Videolar izledim,şimdi tiksiniyorum çok pişmanım.Fakat eşimin telefonumda bunları farketmesinden şüphe duyuyorum,çünkü telefonum elindeydi,bana bununla ilgili herhangi bir soru sormadı ama herşeye rağmen eğer bana sorarsa itiraf etmeli miyim yoksa tövbe edip sonsuza kadar saklamalı mıyım?

  1. Selam kardeşim, “Cinsel İçerik İzlerken Yakalandım Ne Yapmalıyım” başlığı altında sorduğun soruya cevap gelmiştir. Sitemizin ana sayfasından, soru ve cevap köşesi kategorisinden veya Aşağıdaki adrese tıklayarak cevabı öğrenebilirsin.
   Not: Eğer Adres linkine tıklanmıyor ise linki kopyalayıp tarayıcının adres çubuğuna yapıştırın.
   Yazı Adresi: https://www.dinmatik.com/cinsel-icerik-izlerken-yakalandim-ne-yapmaliyim/

   Saygılarımızla,
   Dinmatik – Güvenli İslam Sitesi Ekibi

 3. Kendi mezhebime küfür ettim çok pişmanım dinden çıktınmı çok sinirliydim ağzımdan kaçtı tövbe ettim 5 vakit namaz kılıyorum bir sakıncası olurmu

  1. Selam kardeşim, “Mezhebe Küfür Etmek” başlığı altında sorduğun soruya cevap gelmiştir. Sitemizin ana sayfasından, soru ve cevap köşesi kategorisinden veya Aşağıdaki adrese tıklayarak cevabı öğrenebilirsin.
   Not: Eğer Adres linkine tıklanmıyor ise linki kopyalayıp tarayıcının adres çubuğuna yapıştırın.
   https://www.dinmatik.com/mezhebe-kufur-etmek-dinden-cikarir-mi/Teşekkürler, Vesselam…
   Dinmatik – İslam Sitesi Ekibi

 4. İhlas suresindeki ve lem yekün kelimesini ve lem yekül diye okuyunca anlam bozuluyomuş anlamı O yemedi, onun için yeme eylemi olmadı şekline girer oluyomuş doğrumu ve ben yekül diye okuyorum namazı bozar mı

  1. Selam kardeşim, “İhlas Suresi Yekul Diye Mi Yoksa Yekun Diye Mi Okunur” başlığı altında sorduğun soruya cevap gelmiştir. Sitemizin ana sayfasından, soru ve cevap köşesi kategorisinden veya Aşağıdaki adrese tıklayarak cevabı öğrenebilirsin.
   Not: Eğer Adres linkine tıklanmıyor ise linki kopyalayıp tarayıcının adres çubuğuna yapıştırın.
   https://www.dinmatik.com/ihlas-suresi-yekul-diye-mi-yoksa-yekun-diye-mi-okunur/
   Teşekkürler, Vesselam…
   Dinmatik – İslam Sitesi Ekibi

  1. Selam kardeşim, “Rasulüh mi rasuluh mi” başlığı altında sorduğun soruya cevap gelmiştir. Sitemizin ana sayfasından, soru ve cevap köşesi kategorisinden veya Aşağıdaki adrese tıklayarak cevabı öğrenebilirsin.
   Not: Eğer Adres linkine tıklanmıyor ise linki kopyalayıp tarayıcının adres çubuğuna yapıştırın.
   https://www.dinmatik.com/kelime-i-sehadetdeki-rasuluh-mi-diye-okunur-rasuluh-diye-okunur/
   Teşekkürler, Vesselam…
   Dinmatik – İslam Sitesi Ekibi

 5. Esselamu aleykum. Nur suresi 31. Ayette ala cuyubihinne kismi geciyor. Buraya bir yerdeki ortuyu baska bi yere tasima manasi vermemiz gerekmiyormu? Elmalilinin tefsirinde hatta manasi e kadar manasi verilmis. Dogrumudur?

  1. Selam kardeşim, “Tesettür” başlığı altında sorduğun soruya cevap gelmiştir. Sitemizin ana sayfasından, soru ve cevap köşesi kategorisinden veya Aşağıdaki adrese tıklayarak cevabı öğrenebilirsin.
   Not: Eğer Adres linkine tıklanmıyor ise linki kopyalayıp tarayıcının adres çubuğuna yapıştırın.
   https://www.dinmatik.com/nur-suresi-31-ayetin-%D8%B9%D9%8E%D9%84%D9%B0%D9%89-%D8%AC%D9%8F%D9%8A%D9%8F%D9%88%D8%A8%D9%90%D9%87%D9%90%D9%86%D9%91%D9%8E%DB%96-kismi-icin-aciklama/
   Teşekkürler, Vesselam…
   Dinmatik – İslam Sitesi Ekibi

 6. Merhaba tekrar bir soru soracağım biraz saçma gibi olabilir ama aklımın rahatlamasını istiyorum bir gece yatıyordum kalktıgımda oda da mavi bir ışık vardı yatağın ortasında camdan baktım bişey yoktu oda da mavi bir ışık gibi bişey vardı netten araştırdım nur olabilir falan gibi bişeyler yazıyordu

  1. Selam kardeşim, “Gece Mavi Işık Görüyorum” başlığı altında sorduğun soruya cevap gelmiştir. Sitemizin ana sayfasından, soru ve cevap köşesi kategorisinden veya Aşağıdaki adrese tıklayarak cevabı öğrenebilirsin.
   Not: Eğer Adres linkine tıklanmıyor ise linki kopyalayıp tarayıcının adres çubuğuna yapıştırın.
   https://www.dinmatik.com/gece-kalktigimda-odamda-mavi-isik-gordum/
   Teşekkürler, Vesselam… Dinmatik – İslam Sitesi Ekibi

 7. Alkol .SLS . Boya . Paraben . Keratin .gibi Ve daha yazamadığım bir sürü şey var şampuan larda .parfüm lerde .saç kremlerinde .vücut jellerinde .el yüz ve vücut kremlerinde. Ve biz bunları saçımıza vücutudumuza yüzümüze sürüyoruz
  Bunlar güsül abdestine engel oluyor mu???

  1. Selam kardeşim, “Alkollü Eşyalar” başlığı altında sorduğun soruya cevap gelmiştir. Sitemizin ana sayfasından, soru ve cevap köşesi kategorisinden veya Aşağıdaki adrese tıklayarak cevabı öğrenebilirsin.
   Not: Eğer Adres linkine tıklanmıyor ise linki kopyalayıp tarayıcının adres çubuğuna yapıştırın.
   https://www.dinmatik.com/esyalarda-bulunan-alkol-vb-seyler-gusul-abdestine-engel-oluyor-mu/
   Teşekkürler, Vesselam…
   Dinmatik – İslam Sitesi Ekibi

  1. Selam kardeşim, “Hep Cünüp kalmak” başlığı altında sorduğun soruya cevap gelmiştir. Sitemizin ana sayfasından, soru ve cevap köşesi kategorisinden veya Aşağıdaki adrese tıklayarak cevabı öğrenebilirsin.
   Not: Eğer Adres linkine tıklanmıyor ise linki kopyalayıp tarayıcının adres çubuğuna yapıştırın.
   https://www.dinmatik.com/hep-cunup-kalmak-insani-dinden-cikarir-mi/
   Teşekkürler, Vesselam…
   Dinmatik – İslam Sitesi Ekibi

  1. Selam kardeşim, “Saç Boyası ve Dövme” başlığı altında sorduğun soruya cevap gelmiştir. Sitemizin ana sayfasından, soru ve cevap köşesi kategorisinden veya Aşağıdaki adrese tıklayarak cevabı öğrenebilirsin.
   Not: Eğer Adres linkine tıklanmıyor ise linki kopyalayıp tarayıcının adres çubuğuna yapıştırın.
   https://www.dinmatik.com/sac-boyasi-ve-dovme-gusul-abdestine-engel-midir/
   Teşekkürler, Vesselam…
   Dinmatik – İslam Sitesi Ekibi

 8. Merhaba Satış ile ilgili bir soru sormak istiyorum Sorum şu şekilde; Şuan kullanmakta olduğum cep telefonumu satmaya karar verdim ve birisine sattım.Bu cep telefonu arka kısmında bir darbe almıştı ve ben bunun için servisine götürmüştüm satmadan herhangibi tehlike ileride çıkar mı
  diyerek.Servisinde cihazın içerisini açmadılar ama bana herhangibi tehlike yaratmayacağını söylediler.Bende telefonu sattığım kişiye bunları aynen söyledim ve ileride herhangi tehlike çıkarır mı çıkarmaz mı onu kesin bilemediğimi de kendisine söyledim olay bu şekilde sormak istediğimde bu telefonu sattığım kişi ileride bir tehlike ile karşılaşırsa ben bu durumda günah işlemiş sayılır mıyım?
  Teşekkür Ederim

 9. Bizim okulda herkes herkesten soru saklar kimse kimseye söylemez sadece yakin arkadaslari ben de öyle yaptim sonra pişman oldum Bir de bir kaç kişiye verince herkese verdim şimdi de vicdan azabi duyuyom herkese verdim soruları diye lütfen doğru mu yaptim yanlis mi bisey söyleyin.

  1. Merhaba, Sorunuz anlaşılmamıştır lütfen daha ayrıntılı bir şekilde açıklayarak aşağıdan yorumlardan bize ulaştırabilirsiniz.
   Dinmatik – İslam Sitesi Ekibi

 10. Iplikten bebek işleyip çocuğuma veya çevremdeki çocuklara verebilirmiyim bir de bu bebekleri satsam günaha girer miyim yaptığım bebekler ben den can isticeklermis ahiret de doğrumu dur cevaplarsanız teşekkür ederim allah razı olsun

  1. Selam kardeşim, “İpekten bebek işlemek” başlığı altında sorduğun soruya cevap gelmiştir. Sitemizin ana sayfasından, soru ve cevap köşesi kategorisinden veya Aşağıdaki adrese tıklayarak cevabı öğrenebilirsin.

   Yazı Adresi: https://dinmatik.com/iplikten-bebek-isleyip-cocuguma-veya-cevremdeki-cocuklara-verebilirmiyim/
   Not: Eğer Adres linkine tıklanmıyor ise linki kopyalayıp tarayıcının adres çubuğuna yapıştırın.

   Saygılarımızla,
   Dinmatik – İslam Sitesi

  1. Selam kardeşim, “Sevdiğin kişiyle konuşmak günah mı” başlığı altında sorduğun soruya cevap gelmiştir. Sitemizin ana sayfasından, soru ve cevap köşesi kategorisinden veya Aşağıdaki adrese tıklayarak cevabı öğrenebilirsin.
   Not: Eğer Adres linkine tıklanmıyor ise linki kopyalayıp tarayıcının adres çubuğuna yapıştırın.

   Yazı Adresi: https://dinmatik.com/sevdigin-kisiyle-konusmak-gunah-mi/

   Saygılarımızla,
   Dinmatik – İslam Sitesi

 11. Ben 22 yaşındayım, izlediğim çizgi film karakterlerinin oyuncaklarını alıp vitrine koyuyorum bu yaptığım günah mı ? ( sadece sevdiğim hoşuma gittikleri için alıyorum başka bir sıfat vermiyorum onlara )

  1. Selam kardeşim, “Çizgi Film Karakterlerinin Oyuncaklarını Vitrine Koymak” başlığı altında sorduğun soruya cevap gelmiştir. Sitemizin ana sayfasından, soru ve cevap köşesi kategorisinden veya Aşağıdaki adrese tıklayarak cevabı öğrenebilirsin.
   Not: Eğer Adres linkine tıklanmıyor ise linki kopyalayıp tarayıcının adres çubuğuna yapıştırın.

   Yazı Adresi: https://dinmatik.com/cizgi-film-karakterlerinin-oyuncaklarini-vitrine-koymak-caiz-mi/

   Saygılarımızla,
   Dinmatik – İslam Sitesi

  1. Selam kardeşim, “Yeni yıla gusülsüz girmek” başlığı altında sorduğun soruya cevap gelmiştir.
   Sitemizin ana sayfasından, soru ve cevap köşesi kategorisinden veya Aşağıdaki adrese tıklayarak cevabı öğrenebilirsin.
   Not: Eğer Adres linkine tıklanmıyor ise linki kopyalayıp tarayıcının adres çubuğuna yapıştırın.
   Yazı Adresi: https://dinmatik.com/yeni-yila-gusulsuz-girmek-o-yil-hep-oyle-mi-gecer/
   Saygılarımızla,
   Dinmatik – İslam Sitesi

 12. Hocam ben son bir aydır pis yeri eklerken kendimi sürekli boşalmış olarak hissediyorum. Sürekli gusül abdesti alıyorum. Çok huzursuzum ve rahat değilim. Ne yapmam lazım. Günaha mı giriyorum? Banyodan çıkamıyorum. Günde çok kez yani neredeyse yarı günüm sürekli banyoda geçiyor. Delireceğim!

  1. Selam kardeşim, “pis yeri eklerken kendimi sürekli boşalmış hissediyorum” başlığı altında sorduğun soruya cevap gelmiştir. Sitemizin ana sayfasından, soru ve cevap köşesi kategorisinden veya Aşağıdaki adrese tıklayarak cevabı öğrenebilirsin.
   Not: Eğer Adres linkine tıklanmıyor ise linki kopyalayıp tarayıcının adres çubuğuna yapıştırın.

   https://dinmatik.com/pis-yeri-eklerken-kendimi-surekli-bosalmis-hissediyorum/
   Saygılarımızla,
   Dinmatik – İslam Sitesi

 13. Kaza namazının niyetinde ilk ikindi namazı veya son ikindi namazı ne demek? Yani ben bugün kılamadım ne diyeceğim ilk mi son mu?

  1. Selam kardeşim, “Kaza namazı niyetinde ilk ikindi demek ne demek” başlığı altında sorduğun soruya cevap gelmiştir. Sitemizin ana sayfasından, soru ve cevap köşesi kategorisinden veya Aşağıdaki adrese tıklayarak cevabı öğrenebilirsin.
   Not: Eğer Adres linkine tıklanmıyor ise linki kopyalayıp tarayıcının adres çubuğuna yapıştırın.

   https://dinmatik.com/kaza-namazinin-niyetinde-ilk-ve-son-demek-nedir-hanefi/

   Saygılarımızla,
   Dinmatik – İslam Sitesi

 14. Selamun aleykum benim kirpiklerim sarımsı bir renkte, ben onları kına ile siyaha boyamak istiyorum bu tesettüre mani olur mu caiz midir?

  1. Selam kardeşim, “Kirpikleri kına ile boyamak” başlığı altında sorduğun soruya cevap gelmiştir. Sitemizin ana sayfasından, soru ve cevap köşesi kategorisinden veya Aşağıdaki adrese tıklayarak cevabı öğrenebilirsin.
   Not: Eğer Adres linkine tıklanmıyor ise linki kopyalayıp tarayıcının adres çubuğuna yapıştırın.

   https://dinmatik.com/kirpikleri-kina-ile-boyamak-caiz-midir-hanefi/

   Saygılarımızla,
   Dinmatik – İslam Sitesi

 15. Benim aklıma bir sürü vesveseler geliyor ve ben araştırdım vesveseleri takmayacaksın. Ama benim aklıma bir vesvese geldi ve yapmayacağım diye ağzımla söylemiş olabilirim. (Mesela bir poğaça yiyeceğim aklıma geliyor eğer yersen Allah’ı kabul etmiyorsun diyor. Bende tamam yemeyeceğim demiş olabilirim ,yani benimsemiş olabilirim. Ben Allah’ın olduğunu biliyorum. Eğer yersem günah sahibi olabilir miyim dinden çıkmış olur muyum? Teşekkür ederim

  1. Selam kardeşim, “Aklıma kötü düşünceler geliyor” başlığı altında sorduğun soruya cevap gelmiştir. Sitemizin ana sayfasından, soru ve cevap köşesi kategorisinden veya Aşağıdaki adrese tıklayarak cevabı öğrenebilirsin.
   Not: Eğer Adres linkine tıklanmıyor ise linki kopyalayıp tarayıcının adres çubuğuna yapıştırın.

   https://dinmatik.com/benim-aklima-bir-suru-kotu-dusunceler-geliyor-gunaha-girer-miyim/

   Saygılarımızla,
   Dinmatik – İslam Sitesi

 16. Merhabalar. Bir konu hakkında değerli hocalarımızın fikrini alacaktım mümkünse. 1 ay sonra Allah izin verirse bir oğlum olacak ve isim olarak. YAVUZ KAĞAN koymayı düşünmekteyim. Dinen bir sakıncası var mıdır? Yavuz isminin iyi güzel anlamı varken aynı zamanda kötü gaddar vs gibi anlamları da var. İleride yaşantısına da etkisi olur mu? Bilgi sahibi hocalarımız konu hakkında dönüş yaparsa sevinirim. Her iki isim için.

  1. Selam kardeşim, “Yavuz Kağan İsmini Koymak” başlığı altında sorduğun soruya cevap gelmiştir. Sitemizin ana sayfasından, soru ve cevap köşesi kategorisinden veya Aşağıdaki adrese tıklayarak cevabı öğrenebilirsin.
   Not: Eğer Adres linkine tıklanmıyor ise linki kopyalayıp tarayıcının adres çubuğuna yapıştırın.

   Cevap: https://dinmatik.com/isimlerin-cocuklarin-uzerinde-tesirleri-yararlari-zararlari-nelerdir/

   Saygılarımızla,
   Dinmatik – İslam Sitesi

 17. Hocam namaza başlamadan önce bilerek kılmadığımız namazları kaza edebilir miyiz. 2-Hocam geçenlerde sabah namazına kalktım ama kerahet vaktini güneşten 45 dk önce sandım yani karıştırdım. Güneşin bitmesini bekledim ve o sıra kerahet vaktini öğrendim ancak güneş doğmuştu gerçek kerahet geçince namazı kıldım kabul olur mu?

  1. Selam kardeşim, “Namaza Başlarken Kaza Namazı” başlığı altında sorduğun soruya cevap gelmiştir. Sitemizin ana sayfasından, soru ve cevap köşesi kategorisinden veya Aşağıdaki adrese tıklayarak cevabı öğrenebilirsin.
   Not: Eğer Adres linkine tıklanmıyor ise linki kopyalayıp tarayıcının adres çubuğuna yapıştırın.

   https://dinmatik.com/namaza-baslamadan-once-kaza-namazina-niyet-edilir-mi-hanefi/

   Saygılarımızla,
   Dinmatik – İslam Sitesi

 18. Hocam ben tuvaletteyken necis yeri temizlerken kullanılan suyun sıçramasından elimden geldiğince sakınıyorum. Fakat su çok sıçradığı için çok yeri yıkamak zorunda kalıyorum. Bu yüzden tuvalette çok kalıyorum. Dahası tuvaletten sonra ayaklarımı yıkarken şu lavabodan sıçrıyor. Bu su necis midir? Yada fiskiye ile yıkarken illaki su diğer bacağıma sıçrıyor. Sıçrayan bu su necis midir. Abdest alırken gene ayni sorunlarla karşılaşıyoruz. Kısacası tuvalete girmekten nefret eder oldum. Ne yapmalıyım?

  1. Selam kardeşim, “Tuvalette Su Sıçraması” başlığı altında sorduğun soruya cevap gelmiştir. Sitemizin ana sayfasından, soru ve cevap köşesi kategorisinden veya Aşağıdaki adrese tıklayarak cevabı öğrenebilirsin.
   Not: Eğer Adres linkine tıklanmıyor ise linki kopyalayıp tarayıcının adres çubuğuna yapıştırın.

   Yazı Adresi: https://dinmatik.com/tuvalette-su-sicramasina-cozum/

   Saygılarımızla,
   Dinmatik – İslam Sitesi

 19. Selamün aleyküm. Yaklaşık bir yıl önce içime bir sıkıntı oluyordu kalbim ağırıyordu ara da evde yalnız kalmak istemiyordum doktora gittim herhangi bir sorunum olduğunu söylemedi bir yerim ağırmaya başladığında hemen korkuyorum elim ayağım buz kesiyor ne yapacağımı bilemez hale geliyorum yatamıyorum korkuyorum içim daralıyor her namazımdan sonra kuran okuyorum namazlarımı vaktinde kılmaya özen gösteriyorum her cuma günü düzenli olarak da yasin de okuyorum içsek sıkıntımdan nasıl kurtulabilirim aklıma gelmediği zaman çok iyiyim ama aklıma gelince kötü oluyorum şimdi napacağım diyorum kendi kendime kötü oluyorum. Ne yapmam gerekiyor?

  1. Selam kardeşim, “Sıkıntılardan Korunma Yolları” başlığı altında sorduğun soruya cevap gelmiştir. Sitemizin ana sayfasından, soru ve cevap köşesi kategorisinden veya Aşağıdaki adrese tıklayarak cevabı öğrenebilirsin.
   Not: Eğer Adres linkine tıklanmıyor ise linki kopyalayıp tarayıcının adres çubuğuna yapıştırın.

   Yazı Adresi: https://dinmatik.com/sikintilardan-korunmanin-yollari/

   Saygılarımızla,
   Dinmatik – İslam Sitesi

 20. Öncellikle merhaba . Gençliğime ve nefsime dayanarak çok kötü bir günah işledim ve bunu işledikten sonra fark ettim cahil bir toplum veya ailede yetişmedim ama bir anda şeytana uydum ve zina yaptım. Yaptıktan sonra inanılmaz pişman oldum yaptığım günden beri aralıksız dua ediyorum Allah’a beni affetmesi için ve yaptığım kişinin başıma bela olmasından korkuyorum. Halbuki ne güzel bir hayatım varmış daha öncesinde şu an fark ettim ve Şükrediyorum cidden hatamı anladım inanılmaz pişmanım. Herkes gibi benimde ağzım biraz bozuktu ama yaptığım bütün günahları şimdi fark ediyorum ve günah işlememek için inanılmaz dikkat ediyorum artık ne küfür ediyorum ne bir şey yapıyorum sürekli dua edip şükrediyorum Allah’a beni affetmesi için yalvarıyorum hatamın farkındayım pişmanım. Allah sesimi duyup beni affedip bu olayın içinden beni çıkartır mı?

  1. Selam kardeşim, “Allah Teâlâ Günahlarımı Affeder Mi” başlığı altında sorduğun soruya cevap gelmiştir. Sitemizin ana sayfasından, soru ve cevap köşesi kategorisinden veya Aşağıdaki adrese tıklayarak cevabı öğrenebilirsin.
   Not: Eğer Adres linkine tıklanmıyor ise linki kopyalayıp tarayıcının adres çubuğuna yapıştırın.

   Yazı Adresi: https://dinmatik.com/allah-teala-gunahlarimi-affeder-mi-tovbenin-kabul-olmasinin-sartlari/
   Saygılarımızla,
   Dinmatik – İslam Sitesi

 21. 14 yaşlarında ergenliğe girdikten sonra babamın işlettiği markette kasadan 2 lira 3 lira para alır internet cafeye giderdim ama kotu birsey yapiyormus gibi hissetmiyordum orası bizim gibi hissederdim ama bizim değildi ama sahibi aile dostumuzdu ve bize yiyin icin buradan helali hos olsun demisti ama benim daha sorna kasadan aldigim bozuk paralar aklima gelince kendimi hirsiz gibi hissettim ve aklima takildi daha sonra amcaya bunu utancimdan soyleyemedim ama ogluna zamaninda boyle boyle kasadan para aliyordum icim kotu oldu helal et diye oglundan helallik aldim ogluda helal etti sizce kul hakki yemismiyimdir ?

  1. Merhaba serhat, burada önemli olan şey aldığın paranın üzerinde hakkı olan kişinin helal etmesidir. Şimdi oğluna söylemişsiniz helal etmiş. Buradan zaten yapılması gerekeni yapmışsınız. Şöyle ki sahibi size zamanında “buradan yiyin için serbestir” demiş ise demek ki adam sizin kullanacağız yiyecek ve içecekler zarar getirmeyeceğini düşünüp helal etmiş. Ha kasadan para almışsınız miktarında kek almışınız fark yoktur. Ancak sahibi “dükkandan sadece yiyecek ve içecek alabilirsiniz onun dışında aldıklarınızı helal etmiyorum” derse siz hakka girmiş olursunuz. Böyle bir şey söylemediyse zaten arada fark olmadığı açıkça ortadadır. Kek alıyorsunuz adamdan 50 kuruş gidiyor veya kasadan para alıyorsunuz 50 kuruş gidiyor. Son olarak şöyle bir bakış açısından da bakabilirsiniz? Eğer siz şuan gidip “hakkını helal et küçükken 1-2 lira aldım kasadan” dediğinizde helal edeceğini kesin inanıyorsanız bir sıkıntı yoktur. Ancak belki helal etmez diyorsanız o zaman gidip bunu söyleyip helallik almanız gerekir. Bunun başka alternatif çözümü yoktur.
   Teşekkürler, Vesselam…
   DİNMATİK

 22. Merhaba, çocuklar zaten cennetlikse neden işkenceye maruz kalıyor?normal şekilde ölse de zaten cennete gidecekti. Veya öldürülmeyip eziyet görmesi,tecavüze uğraması?çocuğun günahı yoktu

 23. Selamün aleyküm.Hocam ben aklıma gelen vesveselerle nasıl başa çıkarım diye araştırma yaptım.Vesveseyi fiile ve dille söylemeyecekmişiz peki fiile dökmek ne ?Aklımdaki şunu izleme,kesme,yeme derse bende yersem veya izle,kes,ye derse bende yemesem .Yani anlamadım.Tam tersini mi yapacağız 2.sorumda aklıma gelen düşünceleri kabul etmiyorum ama dedeiği şeyleri yapıyorum yani uzak duruyorum yani aklımda onaylıyorum ama bunu ağzımla söylemiyotum.Peki sonra pişman oluyorum böyle şey olmaz diye.Sonra uzak durduğum yaklaşırsam sorun olur mu?

 24. Zamanında öğrenciyken icralık duruma düşmek üzereyken bir aile büyüğümüzden borç para istedim bana yardımcı oldu tabi yaz ayında 3 ay kadar yanında çalışmam koşuluyla çalıştığım karşılığında parça parça bu borcu ödedim, yıllar sonra memur oldum bu aile büyüğümüz çalıştığım memlekete çıkageldi çok sıkışığım bana kredi çek taksitleri ben sana ödeyeyim dedi içime sinmeyerek geçmişte beni kurtardığı sıkıntımı düşünerek mecbur kabul ettim sene 2011, 60 ay vadeli 25 bin çektim, bu beş altı ay taksidi gönderdi sonra işler yolunda değil diyerek savsaklamaya başladı ama ben her ay düzenli maaştan kesildi ödedim, sonra 15 bin kadarını toplamda ödedikten sonra kalan 10 bini ödemeyip komple para göndermeyi kesti ben başımın gözümün sadakası olsun dedim borcunu bağışladım, sonra kredi çektiğim tarihten kısa süre sonra evlendim düğün yaptım bu krediden dolayı ev eşyası düğün masrafı yine zaruriyetten kredi çektim ilave olarak ve borç miktarı arttı, taksitleri düzenli ödemediği için eşimle aram bozuldu, sonrasında borcun vadesi miktarı hiç değişmeyip hayat ihtiyaçlarımız değiştiği için ilerleyen yıllarda borcu borçla kapatma zaruriyetinde kaldım, eşim de memur olmasaydı geçinmek mümkün değildi, sonra çocuğumuz oldu eşim 2 sene ücretsiz izne ayrılmak zorunda kaldı bu süreç beni daha çok yıprattı tam toparlıyorken tekrar vadeler uzadı borca borç eklendi, şu an eşimin ailesinin evinde kalıyoruz onlara maddi destek sağlıyoruz çünkü çocuğumuza bakıyorlar, tüm bu süreçte eşim de ben de maaş hesaplarımız ekside bir türlü düze çıkamıyoruz, her ay sıkışık geçiyor çocuğumuzun masrafları vs yememiz içmemiz bile kısıtlı.. Dini yönden bu sürecin hükmü nedir yani ben hep günah içinde miydim kredilerden faizlerden dolayı yine de elhamdülillah diyoruz halimize şükür ama çok bunaldık..

  1. Merhaba Mustafa bey, öncelikle şunu belirtmeliyim ki faiz haramdır. Allah Teâlâ kesin bir şekilde kredi çekip faiz işlemin haram olduğunu söylemiştir. Şimdi biz Müslümanız değil mi? Peki kredi ne için çekilir? En başta hiç bir borç yokken kredi ne için çekilir? Bir iş yerimi açılacak? Bir ev mi alınacak? Bir eşya mı alınacak? Allah Teâlâ karşı gelerek O,nu hiçe katarak, O’nun dediklerini yok sayarak kısacası Allah Teâlâ’yı takmayarak yapılan işte hayır olur mu? Alınan evde hayır olur mu? Bu haram parayla yapılan evlilikte haram olur mu? Tabi ki olmaz. İnsan ne derde desin hiç bir durumda kredi çekilmez. Eski zamana bir bakalım: Sahabe Efendilerimize dininden dön yoksa seni iki deveye bağlar öldürürüm demişler. Sahabe efendimizi ise: Ya ben dinimden dönmezsem beni öldürecekler bu kadarı da fazla ben bunlara döndüm diyeyim ileride Allah beni affeder, mi dediler yoksa bizim tek yaratılış gayemiz Allah’a kulluk edebilmektir. Ne güzel ki Allah yolunda öleceğim. Hiç bir şey beni haram işlemeye zorlayamaz dediler ve şehit oldular veya zorlu işkenceler altında kaldılar. Şimdi size birisi işkence mi yapıyor? Canınıza mı kast ediyor? Durup dururken hiç bir sıkıntı yokken insan neden Allah’a Karşı çıkar ki. Eğer Allah’ın dediğini yapmadıysak onu takmadıysak sonra ondan niye yardım isteriz ki? Sonuç olarak demek istiyoruz ki insan için hiç bir türlü bahane yok ki kredi çeksin? Eee biz kredi çektik ne yapacağız? O zaman Hz. Adem’den örnek alacağız. O’da yasaklı olan meyveyi yedi sonra ise pişman oldu ve çok pişman oldu. Dünyaya gönderildi ve o dünyada yüzlerce sene ağladı. O kadar ağladı ki o zamandan bu zamana gelen bütün insanlar toplam o kadar ağlamamıştır. Sonunda 200-300 yıl sonra onu affetti ve cennetine koydu. Siz de eğer Allah’ın rızasını kazanmak istiyorsanız o zaman yaptığınız hataya pişman olacak ve sürekli Allah’ Teâlâ’dan bağışlanmayı dileyeceksiniz. Şüphesiz Allah herkesi bağışlayandır. Şimdi siz bir silkilin şimdi ve yaptığınız hatanın farkına varın. Haram para kazandınız ve bu haram paranın sizden temizlenmesi lazım. Hz. Adem’de (as) yediği meyveyi çıkarmak için çok uğraşmıştı. Nasıl çıkardığını merak ediyorsanız Hz. Adem karın ağrısına bulduğu çözüm anlatılan yazımızı okuyabilirsiniz. Şimdi tek hedefiniz helal lokma olmalıdır. Tek gayeniz haramdan temizlenmek ve arınmak olmalıdır. Bunun için elinizden geleni yapmalısınız. Ne gerekiyor ise yapmalısınız. Bu süreçte de sürekli Allah Teâlâ’dan affedilmeyi dilemelisiniz. Şüphesiz Allah affedicidir ve affı sever. Yeter ki siz üstünüze düşeni yapın ve Allah’a dua edin.
   Teşekkürler, Vesselam…
   Dinmatik – İslam Sitesi Ekibi

 25. İyi Günler hocam Şimdi (TÜRKİYE) bölünse Etraftaki devletler herbiri bir parça Alsa ve bu arada çok sayıda kişi ölse sonra bize sahip olan Diğer Devletler bizi Ezip Dilimizi yasaklasa Ve bizde Türkiyemizi Geri Almak için savaşa girsek savaşta şehit olurmuyuz hakımız Varmı.

  1. Merhaba, Doğan bey. Cihad Allah’ın emrettiği bir şeydir. Kişi Cihad yaparken ölürse Allah’ın izni ile şehid olur. Fakat önemli nokta cihadın ne olduğudur. Yani cihad ne demek? Cihad: Allah için yapılan türlü mücadeleye verilen bir isimdir. Bir şeyin “cihad” olabilmesi için 1. Allah için olmalı 2. Mücadele edilmeli. Örnek: İnsan sabah namazına kalkmak için alarm kurması Allah içindir. Eğer alarm çaldığında onu duymazdan gelmek yerine kalmaya ve abdest almaya çalışırsa “cihad” yapmış olur. Abdest almaya giderken veya abdestten sonra namaz kılmaya giderken vefat ederse Allah’ın izni ile şehid olur. Demek istediğimiz önemli olan “Türkiye” veya başka her hangi devlet değil. Önemli olan Allah için olması ve bu yolda mücadele vermek. Şimdi TÜRKİYE parçalandığında “vatanımı parçaladılar ben vatanımı yar etmem diye vatanı için savaşan kişi” şehid olmaz. Çünkü o kişinin amacı vatanı. Amacı Allah Rızası olanın ve bu yolda uğraşırken ölen kişi ancak şehid olur. Bu iki şarttan biri olmazsa o şeye cihad denmez. Mesela birisi Allah için namaza kalmak lazım diye alarm kursa ve gece alarm çalınca onu kapatsa ve görmezden gelip uymaya devam etse bu durumda cihad gerçekleşmez. Çünkü 1 şart yerine geldi ama ikinci şart olan icraat yerine gelmedi. Sadece savaş değil akla gelebilecek her şeyde bu iki şart gerçekleştiğinde cihad olur. Bir de şöyle bir mesele var: Vatanı için sırf vatanı kurtulsun diye savaşan cihad işlemiş olmaz dedik ya. Şimdi bu kişi zaten sonuçta “Allah rızası için yapıyoz” mantığıyla kendini kandırabilir. Fakat Allah Teâlâ insanın kalbinden geçeni iyi bilir. Eğer vatan sevgisi Allah rızasından daha fazla ise o şart yerine gelmiş olmaz.

   İnşallah faydalı olmuştur. Cevaplarınızı büyük bir sabırsızlıkla bekliyoruz. Görüşmek üzere kendinize ve cihad işlerken şartlara uymaya dikkat edin 🙂

   Teşekkürler, Vesselam…
   Dinmatik – İslam Sitesi Ekibi

 26. Hocam lavaboda elimizi yikarken lavabo icinde hep su birikiyor.Bu birikmenin sebebi suzgec kismina doldurulan beyaz beyaz naftalin gibi seyler neden oluyor.Acaba bu su birikintisinden sicrayan su necis midir

  1. Merhaba Selim kardeşim. Bir suyun necis olabilmesi için içine necis bir şeyin karışması lazımdır. Eğer suyun içine necis bir şey karışmadıysa o suyun sıçramasında bir sıkıntı yoktur. Dilerseniz suların kısımları adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Sorunuzun çözülüp çözülmediğine dair yorumda bulunursanız seviniriz.
   Teşekkürler, Vesselam…
   DİNMATİK – İslam Sitesi Ekibi

   1. Ama direk olmasa da elime değdiğinden ötürü yıkarken suya karıştı. Fakat bu lavabodaki birikintiden gelen küçük suyu vücudumuza değme ihtimaline karşı muhtemel yerleri yıkıyoruz fakat yıkamadığımız veya göremediğimiz bazı damlalar üstümüzü düzeltirken veya farkında olmadan hareketimiz sonucu elbisemize veya vücudumuzda yayılıp küçük bir yerken kocaman alana yayılıyor. O zaman ne yapacağız.

    1. Tekrardan Merhaba Selim kardeşim: Hanefi mezhebinde şöyledir ki: Tek bir elinize bir avuç su alın sonra elinizi düm düz olacak şekilde açın. Elinizde kalan suyun kapladığı miktarınca vücudunuzun her hangi bir yerinde veya bir kaç yerinin toplamında necaset bulunursa namaz kılınamaz. Temizlenmesi kesinlikle lazımdır. Bundan daha azı varsa ise onu temizlememek mekruhtur yani Allah Teâlâ’nın çirkin gördüğü bir şeydir. Necasetin elbiseye bulaşması ister başkası tarafından ister sizin tarafınızdan isterse de lavabodan sıçrayarak olsun fark etmez. İnsanın üzerinde belirttiğimiz miktarda sıvı necaset bulunur ise o elbise ile namaz vs. kılınamaz. Şafi mezhebinde ise şöyledir ki: çok az bile olsa hiç bir türlü elbisede necaset olmaması gerekir. Çok az necasetle bile namaz kılınamaz. İnşallah faydalı olmuştur. Bu hususta bizleri bilgilendirirseniz çok mutlu oluruz.
     Teşekkürler, Vesselamm…
     DİNMATİK – İslam Sitesi Ekibi

 27. Selam aleykum.Sorulari sormak icin yukaridaki buton var biliyorum ama orda hayati onem tasiyan bir soruysa iletisim kismindan ulasa bilecegimizi soylemissiniz.Azerbaycandan yaziyorum.Lutfen yardim edin.Daha 3 gun filan oldu dini nikah yaptigimiz.Fakat ben mesajlasirken cok sinirli oldugum zamanda ayrilmak istiyorum nikahi yarin geri okut dedim.Oda sinirlendi sonda tamam yarin geri okutacagim dedi.Sonra cok cok pisman oldum ona bu sozunun nikah dusmesine sebep ola bilecegini soyledim Benimle konusmuyor bana beni rahatsiz etme diyor.Arastiracakmis hala kari kocamiyiz diye Nikahimiz o lafla dusmusmudur?? O Tirmizi okuyor ona inaniyor , ben de internetde net cevap bulamadim Tirmizide.Lutfen acil yardimci olurmusunuz😞

 28. Bir konuda bir şeyi yapmayacağıma erkekligim üzere yemin ettim. Yeminimi bozarsam erkekligime bir şey olur mu?

  1. Merhaba Ahmed kardeşim. Şöyle ki erkekliğin üzerine yemin etmek caiz değildir. Yani bunun üzerine ettiğiniz yemin geçerli olmadığından bozulup bozulmaması da söz konusu değildir.

   Teşekkürler, Vesselam…
   DİNMATİK – İslam Sitesi Ekibi

   1. Hocam ettahiyatu duasi veya herhangi bir zammi sureyi okurken bazi yerleri gerekli sesi cikaramadan icten okuyabiliyoruz.Bu ettahiyatu ve zammi surenin okunusunun sahih olmasi icin ne kadarini kendimiz duyacak sekilde sesli okumaliyiz

    1. Merhaba salih kardeşim. Ses çıkarmadan okuduğunuz hiç bir ayetin geçerliliği yoktur. Bir namazda fatihadan sonra en az üç ayet veya üç ayete denk bir ayet okumak yeterlidir. Ettehiyyatü duasını okumak ise hanefilere göre vaciptir. Yani tamamı düzgün bir şekilde okunması lazım. Eğer bir kısmı okunmaz ise ettehiyyatü duası tam manasıyla okunmuş olmaz. İnsanın bazı yerleri sessiz yani içinden okumasının tek sebebi hızlı okumasıdır. Eğer yavaş bir şekilde okursanız hiç bir sıkıntı kalmayacaktır. Bununla beraber duanın hepsi düzgün bir şekilde okunması gereklidir. İnşallah faydalı olmuştur. Lütfen faydalı olup olmadığına dair bir cevap bırakırsanız çok mutlu oluruz.
     Teşşekkürler, Vesselam…
     DİNMATİK – İslam Sitesi Ekibi

     1. Cevabiniz gayet yararli oldu.Fakat ben 2. Oturusta cemaatle namaz kilarken ettehiyat kismini sessiz okuyup sonradan sesimi biraz daha actim ama bu durumdan namaz icinde suphede kaldim ve duayi tamamlayamama endisemden dolayi devam ettim normalde bastan okuma tercihinde terddutte kaldim peki bu namazi benim bastan kilmam lazim mi su kelimeye denk geliyor herhalde vacibin kasdi terki tahrimen mekruhtur ama bu namazi tekrar kilmak vaciptir.Bu cumle nedemeye calisiyor anlamadim.Kesin bir dil yok cunku ortada

     2. Tekrardan merhaba SALİH kardeşim… Hanefilerde namazda vacip terk edilirse sevih secdesi yapılmalıdır. Eğer sevih secdesi yapılmaz ise o namazın tekrarı farz değil vaciptir. Üzerime vacip olan namazı kılmaya diye niyet edip tekrar kılınmalıdır.
      DİNMATİK – İslam Sitesi Ekibi

 29. Hocam ben cinsel iliskide bulundum elbisemden disari sizdigini farkettim sag yanima yatmistim sabah uyandigimda yuz ustu uyudugumu farkettim yatagi yikamalimiyim yikarimda utaniyorum evdekilerden

  1. Merhaba İbrahim Bey, Hanefilerde gelen su necistir. Yani o suyun değdiği her hangi bir şeyle namaz kılınmaz. Kan ile aynı mantık düşünebilirsiniz. Kan ile o suyun arasında bir fark yoktur. Şafilerde ise o su necis değildir. Yani elbisede falan olsa o elbise kirli sayılmaz. Fakat her iki mezhepte de bu suyun gelmesi guslü gerektirir.
   İnşallah faydalı olmuştur. Bu hususta faydalı olup olmadığı bakımında görüşlerinizi bildirirseniz çok seviniriz.
   Hayırla Kalın… Rabbime Emanet Olun…
   DİNMATİK- İslam Sitesi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir