Cömert Olmak
Kur’ân-ı Kerîm’de cömertlik, cihad ile aynı seviyede tutulmakta, yüce Allah’ın insanlara verdiği rızıktan diğer kulların da yararlandırılması istenmektedir. Cömertliğin, kıyamet gününde insanı her türlü sıkıntı, elem ve kederden kurtarmaya vesile olacağı bildirilmektedir.
Vermek Allah Teâlâ’nın ahlâkıdır. Cenâb-ı Hakk’ın ahlâkıyla ahlâklanmak ise en büyük fazilettir. Câbir b. Abdullah (radıyallahu anh) şöyle anlatıyor: Hz. Peygamber’e (sallallahu aleyhi vesellem) sordular: “Ey Allah’ın resûlü! Hangi amel daha faziletlidir?” Buyurdular ki: “Sabır ve cömertlik.” Diğer bir hadiste de şöyle buyrulmuştur: “Haline gıpta edilecek kişilerden biri de Allah’ın kendisine verdiği malı gece gündüz hayır yollarında harcayan kimsedir.”
Adamın biri Hz. Osman’a (radıyallahu anh), “Bütün hayır ve ecirler siz zenginlerin elinde. Sadaka veriyorsunuz, köle âzat ediyorsunuz, hacca gidiyorsunuz, Allah yolunda yardım ediyorsunuz” dedi. Bunun üzerine Hz. Osman şöyle dedi: “Allah’a yemin ederim ki bir fakirin kendi boğazından kesip Allah yolunda verdiği tek bir dirhem, çok olan bir maldan verilen on binlerden çok daha sevaptır.”
10 HAZİRAN 2018
Semerkand Takvimi

🔥19 Defa Okundu

Bâhiš Muhammed

Araştırmacı Yazar. 3 hizmet vermektedir. 1 - Web Site Tasarımı 2 - Makale Yazarlığı 3 - SEO Hizmeti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir