Çocuğun Gelişiminde Ailenin Önemi

Çocuğun gelişiminde ailenin önemi adlı yazımıza hayırla geldiniz. Bir çocuğun babasının hayatta olması onu sağlıklı bir birey yapmaya yetmeyeceği gibi, babasız çocuğun da psikolojik sorunları olacak diye bir yargıya varılamaz. Ancak babasız büyümek gözlemlenebilecek bir takım riskleri de beraberinde getirir. Bu faktörlerden en barizi güven duygusu ve dayanağının eksik olma riskidir.

Bir çocuk dünyaya geldiğinde, anne ve babası o çocuğun kişilik gelişimini şekillendiren en önemli varlıktır. Eğer bu denklemde bir eksiklik var ise çocuk bu kaynağı farklı yollardan tamamlamak durumunda kalabilir.

Davranış Bilimleri uzmanı Ahse Eminoğlu, çocuğun gelişiminde ailenin önemi, varlığının ve yokluğunun ruhsal dünyamızdaki etkisini şöyle ifade ediyor.

Bebeklik döneminde anne ile birlikte çocuğun temel ihtiyaçlarını ve bakım gereksinimlerini karşılayan, sınır ve kuralları ihmal etmeden çocukla eğlenen, oynayan ve anlayan bir baba modeli çocuk için temel bir gereksinimdir.

Bebeğin ilk yıllarda emzirme ihtiyacı karşılandıktan sonra diğer ihtiyaçlarına karşılık veren bir baba, varlığı ile çocukta sağlıklı kişisel gelişimi sağlar.

Ergenlik döneminde özellikle ihtiyaç duyulan güvenli ortam ve otoriteyi yine baba figürü sağlar. Baba ile kurulan bu ilişki ileride güvenli ilişkilerin, sağlıklı iletişim kabiliyetlerin temelini atar.

Çocukların kişilikleri oluşurken, çocuğun gelişiminde ailenin önemi üç ayaklı sehpaya benzetilir. Bu ayaklardan biri eksik olduğunda çocuğun ruh dünyasında bir eksiklik olması muhtemeldir. Ebeveynini kaybeden çocuk için hayatı anlamaya başladığı bu dönemde karşılaştığı güçlükler, öncelikle “yetim” kelimesi ile anlam kazanmaya başlar. Bu dönemde alınması gereken öncelikli önlem, eksik sehpa ayağını tamamlamaktır.

Telafi mekanizması harekete geçmediğinde çocuğunun ayakta kalabilmesi zorlaşır. Rol model olarak yanlış kişilerin seçilmesi ise felaket ile sonuçlanabilecek bir süreci başlatır. Bu dönemde dikkat edilmesi şey baba yerine geçecek kişi ile yetimin hayatını ayakta tutabilmektir.

Telafi mekanizmasında dedeler, amcalar, dayılar, aile bireylerine ek olarak öğretmenler, güvenilir aile dostları veya hayırsever birileri de yer alabilir. Önemli olan çocuğu anlayabilen, ilişki kurabilen, dinleyen ve anlaşılıp önemsendiğini hissettirebilen birinin varlığıdır.”

Semerkand Aile Dergisinde Alınmıştır

https://www.semerkandaile.com/

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: