Cemaate Katılmamayı Mazur Kılan Sebepler (Maddeler Halinde)

İslamda cami ve cemaatin önemi çok fazla olduğundan cemaate katılmamayı mazur kılan sebepler haricinin de her Müslümanın cemaate katılması gereklidir.

Cemaatle namazı terk etmek dinimizde hoş görülmemiş ve Allah Teâlâ tarafından da sevilmeyen bir davranış olarak bildirilmiştir.

Fakat cemaate gitmeye engel olan haller den biri kişide bulunursa o zaman o kişin cemaati terk etmek konusunda izin verilir. Bu kişide cemaate katılmamak için mazeret bulunduğu sürece cemaatle namaz kılmayabilir.

İşte yukarıda anlattığımız cemaate katılmamayı mâzur gösteren sebepler maddeler halinde anlatımı yapılacaktır.

Cemaatle namaza katılmamayı mubah kılan mazeretler on sekiz tanedir. Bunlar dan biri bulunduğunda cemaate gitmemekte bir mahzur yoktur.

 1. Yağmur
 2. Soğuk
 3. Korku
 4. Karanlık
 5. Hapis
 6. Körlük
 7. Felç Olmak
 8. Elsiz ve Ayaksız Olmak
 9. Hastalık
 10. Yatalak Olmak
 11. Çamur
 12. Kötürüm Olmak
 13. Yaşlılık
 14. Kendisiyle fıkıh müzakeresi yaptığı kişileri (cemaate katılması durumunda) kaçırma endişesi
 15. Nefsin arzuladığı bir yemeğin hazır bulunması
 16. Yolculuğa çıkma niyeti
 17. Hastayla ilgilenmek
 18. Gündüz değilde gece esen şiddetli rüzgar

Cemaatle namaza katılmamayı mubah kılan mazeretler bu kadardır. Kişide bunlardan birinin veya bir kaçının bulunması durumunda kişinin cemaate katılması gerekmez.

Kendisinde cemaate gitmemeyi mubah kılan haller den biri bulunan kimse bu özürler den dolayı (gitmek istediği halde) gidemezse, cemaat sevabı elde eder.

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir