Burger King Helal mi? Helal Sertifikası Var mı?

Burger King Helal mi?

Selamun aleyküm arkadaşlar,bu yazıyı okuduktan sonra şu soruların cevabını almış olacaksınız.

  • Burger king helal mi?
  • Burger king helal sertifikası var mı? aldı mı?
  • Burger king at eti kullanıyor mu,itiraf etti mi?

Öncelikle ülkemizde fast food liderlerinden olan Burger king’in helal sertifikası bulunmamaktadır.Ancak sitesinde helal et sertifikaları adında bir yazısı mevcuttur.Bu yazıda et tedarikçilerinden Ekur et entegre ve Beypiliç‘e ait TSE Helal sertifikası bulunmaktadır.

eee helalmiş işte diyesi geliyor insanın ancak et tedarikçilerinin helal sertifikaya sahip olması Burger King’in helal olduğu anlamına gelmez.Kaldı ki et tedarikçilerinin sadece bu iki firmadan ibaret olup olmadığını bilmiyoruz.Başka tedarikçileride var olabilir ve varsa da helal sertifikası olamayabilir.

Peki neden et tedarikçileri helal sertifikasına sahip olmasına rağmen Burger king helal değil.Çünkü bir gıdanın helal olması için üretiliminde kullanılan katkı maddelerinden kendisinde kullanılan soslara tüketici önüne gelene kadar bütün aşamaların İslam hassasiyetine ve sağlık standartlarına uygun olmalıdır

burger kng helal mi-burger king helal sertifikası var mı

Burger King Helal Sertifikası var mı?

Gelelim helal sertifikası olup olmadığına;

Bu aşamaları izleyen,denetleyen ve sertifikalayan gimdes ve tse gibi belgelendirme kurumlarında burger king’e ait bir helal sertifikası bulunmamaktadır.

Direkt olarak haram diyemeyiz lakin helal sertifikası bulunmamaktadır.Bir marka ürününün helal standartlarına uymasına rağmen helal sertifikası almamazlık yapmaz.Çünkü hiçbir firma helal gıda gibi büyük bir sektörden mahrum kalmak istemez.

Peki ne yapıcağız?Artık burada takvamıza iş düşüyor.Sonuçta Allah katında bir müslümanı müslümandan üstün kılan takvasıdır.Dinimize uygun yaşadığımızı iddaa ediyorsak burger king’den yiyip içmek etik bir haraket değildir.Ve şunu unutmayalım Burger King için at eti kullandığı ve bunu itiraf ettiği söyleniyor.

Burger King At Eti kullanıyor mu?itiraf ett mi?

Bu gibi internetteki birçok haberi okduğumuzda bu haberlerin hem doğru hem de yanlış olduğunu öğreniyoruz

Burger King firması at eti kullanmakla ilgili iki kez gündeme geldi.Bunlardan biri İngiltere’de biri de İrlanda’da gerçekleşti.

Olaylardaki doğruluk payı at eti kullanılması ancak konu hakkında Burger King’in açıklaması şu şekilde;


Silvercast’in Polonya’da izinsiz bir üreticiden ihraç ettiği bifteğin çok küçük bir yüzdesini almayı kararlaştırmıştık. Bu üretici yüzde yüz İngiliz ve İrlanda bifteğinden yapılmış köfte teslim edeceğine söz vermişti ama sözünü tutmadı. Silvercast’taki at etinin kaynağının Polonya’daki izinsiz üretici olduğunu ispatladık.

ABF Foods Groups

Bu olayın ardından Burger King şirketle anlaşmalarının sona erdiğini açıkladı.

Olayın yanlış olan tarafına gelirsek bu olaylar yurt dışında gerçeleşip,İrlandadaki üretim için geçerli idi.Burger King Türkiye ağını yöneten TAB Gıda etlerin Türkiye’de üretildiğini ve tedarikçilerinin helal sertifikası olduğunu belirtti.Açıklama birinci ağızdan şu şekilde;


Bu at eti ile ilgili ne diyeyim. Burger King markası tek Türkiye’de yok, 73 ülkede var. Bu 73 ülkenin kendine özgü üreticileri, kalite kontrol departmanı var. At eti ile ilgili olay 3 sene evvel İrlanda’da çıktı. Bizim ile ne ilgisi var. Orada fabrikada, o hatta daha evvel böyle bir üretimin olduğu, DNA denetimlerinin yapılmadığı belirtiliyor. İrlanda’da bir üreticide münferit bir olay ile karşı karşıya kalınmış. Bize et gelmiyor, oradan.

Ülkemizde yerli besi danası kullanılıyor. Olayın olduğu dönemde oradan Türkiye’de bir ithalat yok. Biz bu olayın Türkiye ile ilgisini anlamıyoruz. Bunu mizahi görüyoruz. Sosyal paylaşımda hani komik şeyler oluyor. Ama acıklı olan kimilerinin komikliklere itibar etmesi, bu sorulara muhatap olmamız. Bu olayın bizimle alakası yok. Burger King bu olayın ardından ne yapıyor? DNA denetimleri yapıyor? Yani bu konu bizim ile hiç ilgisi olmayan bir konu.

TAB Gıda Genel Müdürü Caner DİKİCİ

Son

Bu yazıda “Burger King helal mi,Burger King helal sertifikası var mı? ve at eti kullanıyor mu?” soru başlıkları altında Burger King firmasından bahsettik.

Yazıyı buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.Yazı ile ilgili görüşünüzü emojilerle belirtebilir,eklemek istediğiniz ve ya yanlış gördüğünüz yerleri yorum yazarak belirtebilirsiniz.

Bir başka yazıda görüşmek üzere Allah’a emanet olun.Selamun Aleyküm

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir