Anne Baba Hakkı » Anne ve Babanın Bedduaları Tutar Mı?

Evliliğe anne ve baba duası ile yola çıkmak ile ilgili anne ve baba resmi

Soru: Selamün aleyküm, annem ve babam yaşlılar ne söylesem yanlış anlıyorlar. (Annem bana beddua etti) babamda bana beddua ediyor. Bende beddualarından korkuyorum. Bedduaları gerçekleşir mi? Anne ve babanın bedduaları tutar mı?

Cevap: Ve aleyküm selam ve rahmetullahi ve berekatühü kardeşim. Anne ve babanın duasını almak aşırı derecede önem arz eden bir durumdur. Zira Allah Teâlâ anne ve babanın duasını iyi yada kötü olsun kesinlikle kabul eder. Çünkü anne baba hakkı ile ayetler de Allah Teâlâ onlara öf bile demeyiniz buyurmuştur. Bu yüzden baba bedduası almayın sakın!

Anne ve Babam Beni Yanlış Anlıyor Ne Yapmalıyım?

Eğer anne ve babanız sizi yanlış anlıyorsa onlara anlatacağı dilden anlatmanız lazım. Nitekim bizler bebekken de laf tan anlamayan biriydik. Fakat anne ve babamız ilk doğduğumuzdan beri anlamasak ta bizlere anlattı ve bizde duya duya zamanla anladık.

Anne Baba Hakkı Nasıl Ödenir?

Anne babanın hakları nelerdir?

Anne baba hakkı vaaz konusu olabilecek kadar uzun bir konudur. Fakat olay şu ki anne baba hakkı ne yapılsa da ödenmez. Ancak bir tek şey yaparsa öder. O da anne ve babasını kölelikten azat eder ise anne ve babasının hakkını ödemiş olur.

Kölelikten azat etmek derken: Anne ve babasını başkasının köleliğinden belirli bir mal karşılığı satın alarak hürriyetine kavuşturmasıdır.
(Anne baba hakkında hadis içerisinde böyle belirtilmiştir).

Bu da şimdi ki zamanımızda söz konusu olmadığından anne ve babanın hakkı hiç bir zaman ödenmez.

Bu yüzden ne olursa olsun onlara iyi davranmak zorunda, onlar ne istiyorsa vermek zorunda ve onları mutlu etmek zorundasınız. Aynı onların bizlere bebekken yaptıkları gibi siz de onlara şimdi aynısını yapmalısınız.

Anne Babaya Bakma Konusunda Geçerli Mazeretler

Anne ve babaya bakma konusunda hiç bir bahane kabul edilmez. Siz a deyin onlar b anlasın fark etmez. O zaman siz a demeden önce düşünün acaba a desem yanlış anlar mı diye sonra en doğru bir şekilde onların anlayacağı dilden söyleyin.

Ne yapıp edip anne ve babanızı mutlu etmek ve onlara bakmak zorundasınız. Bu sizin kulluk görev ve vazifenizdir.

Bu sayfada anne baba hakkı ile ilgili yazılar yazdık. Yazımız anne baba ve yaşlı hakkı kompozisyon tipinde bir yazıdır. İnşallah faydalı olmuştur.

Anne ve Baba Duası Hakkında Aklıma Takılan Bir Şey Daha Var?

Konu hakkındaki sormak istediğiniz veyahut aklınıza takılan bir şey olursa aşağıdaki yorumlar bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz. Daha fazla anne baba kıymeti ile ilgili yazılar okumak isterseniz sitemizde arama yapabilirsiniz.

Görüşmek üzere kendinize ve anne ve babanıza iyi bakın görüşmek üzere…

Vesselam…

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir