Allah Teâlâ Günahlarımı Affeder Mi? Tövbenin Kabul Olmasının Şartları

Soru: Öncellikle merhaba . Gençliğime ve nefsime dayanarak çok kötü bir günah işledim ve bunu işledikten sonra fark ettim cahil bir toplum veya ailede yetişmedim ama bir anda şeytana uydum ve zina yaptım. Yaptıktan sonra inanılmaz pişman oldum yaptığım günden beri aralıksız dua ediyorum Allah’a beni affetmesi için ve yaptığım kişinin başıma bela olmasından korkuyorum. Halbuki ne güzel bir hayatım varmış daha öncesinde şu an fark ettim ve Şükrediyorum cidden hatamı anladım inanılmaz pişmanım. Herkes gibi benimde ağzım biraz bozuktu ama yaptığım bütün günahları şimdi fark ediyorum ve günah işlememek için inanılmaz dikkat ediyorum artık ne küfür ediyorum ne bir şey yapıyorum sürekli dua edip şükrediyorum Allah’a beni affetmesi için yalvarıyorum hatamın farkındayım pişmanım. Allah sesimi duyup beni affedip bu olayın içinden beni çıkartır mı?

Berk Soylu

Cevap: Sana da merhaba kardeşim. Allah Teâlâ iki cihanda da seni razı olduğu kullardan eylesin. İnsanlar “eşrafil mahlukat” yani yaratılmışların en hayırlısı olarak geçer. Nitekim bir sevap işlendiği zaman sağ taraftaki melek bunu yazmasına rağmen bir günah işleneceği zaman sol taraftaki melek bunu yazmaz.

Şöyle ki bir insan bir iyiliği yapmaya niyet etse fakat güç yetiremediğinden veya başka bir nedenden dolayı yapamasa o kişi o işi yapmış gibi sevap alır. O işi yaparsa eğer 1′ e 10 -100-1000 gibi katlarınca sevaplar yazılır.

Bir insan bir kötülük yapmaya niyet etse ona günah yazılmaz. Eğer nefsine yenik düşse ve o işi yapsa yine de günah yazılmaz ki biraz beklenir. Belki tövbe eder diye. Kul arkasından tövbe ederse sanki öyle bir amel işlenmemiş gibi sayılır. Eğer tövbe etmezse sadece ve sadece bir günah yazılır.

Bu duruma göre Allah Teâlâ zaten sürekli tövbe etmemizi istiyor. Yani zaten melekler günahı yazmamak için elinden geleni yapıyor. Bununla beraber siz bayağı pişman olduğunuzu ve tövbe ettiğinizi söylüyorsunuz. Şöyle diyebilirim ki Allah Teâlâ bütün tövbeleri kabul eder. Sadece tövbenin şartları yerine gelsin yeter akabinde kesinlikle kabul edilecektir.

Tövbenin Kabul Olmasının Şartları

  1. Günahtan gerçekten pişman olmak.
  2. Bir daha yapmamaya niyet etmek.
  3. Bir daha yapmamak için gayrette bulunmak.

İnşallah bu yazımız faydalı olmuştur. Konu hakkında sormak istediğiniz veya aklınıza takılan bir şey olursa aşağı ki yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Sizden gelen yorumları cevaplamakta büyük mutluluk duyarız. Bir başka yazımızda görüşmek üzere kendinize ve yapmış olduğunuz tövbelere iyi bakın. 🙂 Vesselam…

Dinmatik – İslam Sitesi Ekibi
Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir