Allah İçin Bakmak

efendimizin sürme çekmesi hakkında

Allah İçin Bakmak

Bakışlardaki Edep, İslama uygun bakmak nasıl olur? Bakarken nelere dikkat etmemiz gerekir? Bakmanın edebi nedir? Dinimizde bakmanın adabı nasıldır?

Her insanın bakışlarına dikkat etmesi gerekir. Bu konudaki edep şudur: Baktığı şeye ibret ile bakmak. Allah Teâlâ şöyle buyurur: “De ki: ‘Göklerde ve yerde neler var, bakın (ibret alın).’ Fakat inanmayan bir topluma deliller ve uyarılar fayda sağlamaz” (Yunus 10/101).

Gözleri Haramdan Sakınmak

Allah Teâlâ şöyle buyurur: “Mümin erkeklere söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Bu davranış onlar için daha nezihtir. Şüphe yok ki Allah onların yaptıklarından hakkıyla haberdardır. Mümin kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, namus ve iffetlerini korusunlar. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, ziynetlerini teşhir etmesinler” (Nûr 24/30-31).

Güzel Ve Nezih Şeylere Bakmak

Allah Teâlâ şöyle buyurur: “De ki: Yeryüzünde dolaşın da Allah’ın başlangıçta yaratmayı nasıl yaptığına bakın” (Ankebût 29/20). Sanata bakıp sanatçıyı, yaratılanlara bakıp yaratıcıyı görmek. Bakılan şeye şehvet ve hevâ ile bakmamak. Tefekkür ile bakmak.  Allah Teâlâ şöyle buyurur: “Ey basiret sahipleri, artık ibret alın!” (Haşr 59/2).
Semerkand Takvimi

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir