Aklıma Kötü Düşünceler Geliyor Bu Halden Nasıl Kurtulurum?

Tövbeden Dönenin Hali için fotoğraf

Soru: Selamun aleykum hocam. Benim kafamda birtakım meseleler dönüyor. Ben namaz kılarken,boş vakitte otururken aklıma haşa Allah’ın varlık ve vahdaniyetini yalanlamak geliyor. Keza Kur’an-ı Kerim’in haşa Hz. Muhammed’in uydurması geliyor. Ölüm Allah’tan ne vakit öleceğimiz belli değil. Ben bu düşüncelerle münafık olarak ölmekten korkuyorum. Ban bir yardımcı olun hocam. Teşekkürler

Ve aleykümselam selam kardeşim. Daha önceden kalbe gelen kötü düşüncelerden sorumlu muyuz, hakkında sorunun cevabı verilmiştir. Bakman da fayda olacaktır.

Yukarıdaki yazımızda da anlatıldığı üzere: insan kalbine gelen vesveselerden sorumlu değildir. Çünkü insanın içinde bir nefis vardır ki sürekli kötülüğü emreder ve insana çeşitli kötü düşünceler verir. Bu insanın iradesi dışında gerçekleştiğinden dolayı insan bundan sorumlu olmaz.

Ancak kalbinize gelen bu düşünceyi tasdik eder ve destek olursanız o zaman günahkar olursunuz.

Şöyle ki: Aklınıza Kur’an-ı Kerim’in (haşa) bir uydurma olduğu geldi. Siz de bu düşünce geldikten sonra tövbe ettiniz ve “böyle bir şey olamaz ne saçma bir düşünce bu dediniz” işte böyle bir durumda hiç bir şeyden mesul değilsinizdir, münafık veya günahkar olmazsınız.

Ancak aklınıza gelen bu düşünceyi aşağıdaki gibi kalbiniz ile de destek olursanız o zaman günahkar olursunuz.

“Bence de yani Peygamber efendimiz okuma yazmasını bilmiyor uydurmuştur bir yerinden. Zaten böyle bir şey olması mümkün değil. Bilimle açıklanacak bir kısmı yok. Olası bir şey değil. İnsanlarda boş boş inanıyor.

Konu hakkında söylemek istediğiniz bir şey olursa aşağıdaki yorum bölümünden bize ulaştırabilirsiniz.

Farklı soru sormak istiyorsanız, bu soruyu sorduğunuza göre demek ki nasıl soracağınızı biliyorsunuz 🙂

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir