Akla Gelen Kötü Düşüncelerden Sorumlumuyuz?

Tövbeden Dönenin Hali için fotoğraf

Soru: Ben zinaya niyet ettim fakat işlemedim vaz geçtim. Her hangi bir günah işlemiş olur muyum? Akla gelenelen kötü düşüncelerden sorumlumuyuz?

Kötü Düşünceler

Kalbe gelen kötü düşünceler ile ilgili dört türlü hal vardır: Birinci hal, hâtır dediğimiz düşünce safhasıdır. Buna, nefsin fısıltı ve vesvesesi denir. İkinci halde, kalpte vesvesenin işaret ettiği işe bir meyil oluşur. Nefsin kalbe attığı düşünceden insan sorumlu olmaz, çünkü bu düşünce iradeye bağlı değildir. Tabii meyil ve nefsin aşırı arzusu da böyledir, zira onlar da insanın iradesiyle değildir.
Kalbin üçüncü hali, kalbin gelen kötü düşünceye destek olacak bir hüküm vermesidir. Burada kalbin verdiği hükmün kulun iradesiyle aynı doğrultuda olup olmamasına bağlı bir farklılık oluşur. Kişi, kalpte oluşan hükmü iradesiyle desteklerse kul ondan sorumlu olur. İradesiyle desteklemediği kalbin hükmünden ise sorumlu değildir.
Dördüncü durum, kalbin işe yönelme halidir. Kul bundan sorumludur. Fakat kul yöneldiği kötü bir işi yapmayabilir. Şayet yöneldiği işi Allah Teâlâ’dan korkarak ve ona yönelmesine pişman olarak terketmişse bir de sevap kazanır. Eğer iş, bir engel çıktığı için yapılamamış yahut kul onu Cenâb-ı Hak’tan korkmanın dışında bir sebeple terketmişse kendisine bir günah yazılır.
Semerkand Takvimi

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir