Akıl Sahipleri
Gerçek akıl ve yakîn sahibi sustuğu zaman, cahil onu konuşmayı beceremiyor, meramını anlatamıyor zanneder. Oysa onu susturan hikmettir. Konuştuğu zaman ahmak onu saçmalıyor sanır; halbuki onu Allah için nasihat etme isteği konuşturmaktadır. Cahil onu zengin zanneder; ama onun zenginliği iffetli olmaktır. Bazan da fakir zannedilir; ancak tevazuundan dolayı öyle görünmektedir.
Üzerine vazife olmayan şeye kalkışmaz; gerektiğinden fazla, gücünün üstündeki bir yükün altına girmez. Muhtaç olmadığı şeyi almaz; korumaya vekil olduğu şeyi de bırakmaz. İnsanlar ondan yana rahattadırlar; fakat o ise nefsinden bıkmıştır. Hırsını vera ile öldürmüştür. Takvası ile tamahkârlığına son vermiştir. İlim nuruyla, (nefsî) arzu ve ihtiraslarını tüketir, yok eder.
İşte sen de böyle ol! Onlar gibilerle arkadaşlık et, onların izlerine tâbi ol, onların ahlâkıyla edeplen. İşte bunlar güvenilir hazinelerdir; onları verip de dünyayı satın alan aldanmıştır. Onlar, belalara karşı hazırlıklıdır. Güvenilir dostlardır onlar. Fakir düşersen yardımcı olurlar. Rab’lerine dua edince seni unutmazlar (Hâris el-Muhâsibî, Risâletü’l-Müsterşidîn).
Semerkand Takvimi

🔥12 Defa Okundu

Bâhiš Muhammed

Araştırmacı Yazar. 3 hizmet vermektedir. 1 - Web Site Tasarımı 2 - Makale Yazarlığı 3 - SEO Hizmeti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir