Ailede Nezaket
Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) kadınların bedenen ve ruhen nazik yaratılışlı olduklarını, bu nedenle onlara karşı daha özenli davranılması gerektiğini söylerdi. Mesela bir yolculukta kadınları taşıyan develeri sert bir şekilde sevkeden Hz. Umeyr’i (radıyallahu anh) ikaz etmişti.
“Sizin hayırlınız ailesine karşı hayırlı olandır. Ailesine karşı en hayırlınız benim” buyuran Resûlullah Efendimiz’in ailesine son derece iyi davrandığı konusunda, yıllarca onun hizmetinde bulunan Enes b. Mâlik (radıyallahu anh), “Ailesine karşı Allah Resûlü’nden daha merhametli birini görmedim” demiştir.
Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) asla söven, kaba konuşan, lânet okuyan biri değildi. Sahâbe-i kirâma da sürekli ailelerine iyi davranmalarını tavsiye ederdi. “Sakın içinizden biri hanımını dövüp sonra da günün sonunda utanmadan onunla yakınlık kurmasın!” buyurarak onlara kötü davranmalarını şiddetle yasaklardı.
Bazı sahâbe-i kirâm, Resûl-i Ekrem’e giderek hanımlarının şımardığını söyleyip onları dövmek için izin istediklerinde de şöyle buyurmuştu: “Kadınları ancak şerlileriniz döver.”
Semerkand Takvimi

🔥9 Defa Okundu

Bâhiš Muhammed

Araştırmacı Yazar. 3 hizmet vermektedir. 1 - Web Site Tasarımı 2 - Makale Yazarlığı 3 - SEO Hizmeti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir