11 Adımda Evlerimize Çeki Düzen Verelim

evlerimize çeki düzen verelim hakkında resim

Selam arkadaşlar, bugün sizlerle evlerimize nasıl çeki düzen verebiliriz, onun hakkında konuşacağız. Hadi evlerimize çeki düzen verelim.

Evlerimizi düzenlemenin yolları ile ilgili 11 maddelik yazı hazırladık. Bu yazı Psikolog Selva Arslan tarafından hazırlanmış olup İslam’a uygun ev nasıl olmalıdır hakkında yazılmıştır.

Evlerimize çeki düzen vermenin yollarını maddeler halinde yazmadan önce şunu belirtmek isterim ki bu maddeleri okuduğunuzda İslam’a uygun ev nasıl olmalıdır ile ilgili bilgi edinecek ve evleri nasıl İslam’a göre düzenleyebiliriz onu öğreneceksiniz. İnşallah faydalı olur. Maddeleri okuduktan sonra düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın. Beraber İslamda aile hayatı nasıl olmalıdır onu öğrenelim.

Tevfik ve İnayetiyle…

Evlerimize Çeki Düzen Vermek İçin Tavsiyeler

 1. Evlerinizde sizin hissiyatınızı olumsuz yönde değiştiren, manevi dünyanızı rahatsız eden şeyin ne olduğunu fark edin ve bunu değiştirin. Bu belki televizyon saatlerini sınırlamakla olabilir, belki de evinize davet ettiğiniz insanları gözden geçirmekle…

 

 1. Biraz daha nazik konuşun birbirinizle. Kelimeler ortaya koydukları hislerle evimizin içerisindeki atmosferi en çok etkileyenlerdir. Her zaman söylemediğimiz hoş bir kelime, evimizde yeni bir eşyadan daha güzel bir etki oluşturabilir.

 

 1. Biraz daha çok toplaşın; yemek etrafında, dua ederken, sadece birlikte vakit geçirmek için, ellerinizdeki aletleri bir kenara bırakarak daha çok toplaşın birbiriniz etrafında. Evlerde edilen sohbetleri geri getirmeye çalışın. “Bak şu videoyu gördün mü?” demeden bunu yapabilmek çok önemli.

 

 1. Biraz daha fazla şakalaşın, birbirinizin kalbini hafifletin.

 

 1. Biraz daha az şikâyet edin, ev işlerini yaparken, birbirinizin arkasını toplarken. Unutmayın ki çocuklar bu davranışları kopyalayarak büyür ve birkaç sene sonra evde nasıl bireyler göreceğinizi sizin bugünkü davranışlarınız belirler. Davranışlarınızı gözden geçirin, her gün yeniden başlayın.

 

 1. Cömertçe verin, zamanınızı, dikkatinizi, eşyalarınızı… Evlerimiz birbirimize yeniden yepyeni fırsatlar verebileceğimiz yerler, bu fırsatı size verilmiş vakitte iyi değerlendirin.

 

 1. Daha hızlı affedin. Bazen günlerimiz geçiyor kızgınlıklarla, konuşmayarak; evdeki hava buz gibi oluyor. Zamanı bu şekilde geçirerek evdeki havayı değiştirmeyin. Kırgınlıkların üzerine düşünmek yerine geçen zamanı daha verimli geçirmeye odaklanın.

 

 1. Daha çok sarılın; Sarılmanın iyi geldiği bilimsel olarak da kanıtlanmıştır, mutluluk veren hormonları salgılar, bağışıklık sistemine bile iyi gelir.

 

 1. Beraber dua edin, Rabbimizin bize vermiş olduğu tüm nimetler için, istediğiniz şeyler için beraber olun ve isteyin; daha iyi daha mutlu bir ev isteyin.

 

 1. Birbirinizin arkasında olun, eleştirmek yerine olumlu olarak koşullayın sevdiklerinizi, iyi yaptıklarını söyleyin, daha iyi şeyler olmasını isteyin.

 

 1. Evet, biliyoruz bunu, çok seviyoruz ama daha çok sevin, daha çok söyleyin. Sevginin iyileştirici ve bütünleştirici tedavi gücünü unutmayın.

Bu on bir madde ile İslami Aile hayatı hakkındaki makalemizin sonuna geldik. İnşallah Huzurlu bir aile hayatı için tavsiyeler yararlı olmuştur. Hadi şimdi sıra öğrendiklerimiz uygulamakta hep beraber evlerimize çeki düzen verelim. Sonraki yazılarımızda görüşmek üzere…

Vesselam…

Kaynak: Bu yazı Semerkand Aile Dergisinden alınmıştır. Dergiye abone olmak veya daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayarak derginin ana sayfasına ulaşabilirsiniz.

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir